Papa Leon, optimist privind acordul SUA – Iran: Trebuie să cerem pace mereu
Papa Leon a lăudat acordul interimar dintre Statele Unite și Iran, menit să pună capăt războiului din Orientul Mijlociu.
Suveranul Pontif şi-a exprimat speranţa ca memorandumul care va fi încheiat vineri să pună capăt definitiv conflictului.
Papa Leon al XIV-lea: (Trebuie) să cerem pace, mereu, să cerem negocieri. Slavă Domnului, cel puțin avem acest memorandum, care se pare că va fi semnat oficial vineri. Se spune că vor mai fi câteva puncte de rezolvat. Totuși, este întotdeauna mai bine să o facem prin dialog, prin negociere, nu să ne întoarcem la război. Așadar, sper că aceasta va fi cu adevărat o soluție pentru război, că războiul s-a terminat cu adevărat și că putem merge mai departe pentru binele tuturor.

