Papa Leon, optimist privind acordul SUA – Iran: Trebuie să cerem pace mereu

17 June 2026, 09:28

Papa Leon a lăudat acordul interimar dintre Statele Unite și Iran, menit să pună capăt războiului din Orientul Mijlociu.

Suveranul Pontif şi-a exprimat speranţa ca memorandumul care va fi încheiat vineri să pună capăt definitiv conflictului.

Papa Leon al XIV-lea: (Trebuie) să cerem pace, mereu, să cerem negocieri. Slavă Domnului, cel puțin avem acest memorandum, care se pare că va fi semnat oficial vineri. Se spune că vor mai fi câteva puncte de rezolvat. Totuși, este întotdeauna mai bine să o facem prin dialog, prin negociere, nu să ne întoarcem la război. Așadar, sper că aceasta va fi cu adevărat o soluție pentru război, că războiul s-a terminat cu adevărat și că putem merge mai departe pentru binele tuturor.

Negocieri SUA – Iran pentru un acord nuclear vor avea loc vineri

O nouă rundă de negocieri Statele Unite – Iran, pentru un acord nuclear, va avea loc vineri, în Elveția. Liderul de la Casa Albă și ministrul iranian de Externe au confirmat că se intră intr-o nouă etapă a discuțiilor, după încheierea memorandumului de înțelegere.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite