Negocieri SUA – Iran pentru un acord nuclear vor avea loc vineri

16 June 2026, 20:23

O nouă rundă de negocieri Statele Unite – Iran, pentru un acord nuclear, va avea loc vineri, în Elveția. Liderul de la Casa Albă și ministrul iranian de Externe au confirmat că se intră intr-o nouă etapă a discuțiilor, după încheierea memorandumului de înțelegere. Textul documentului ar putea fi publicat zilele acestea, pentru a pune capăt speculațiilor. Una dintre acestea, referitoare la planul de reconstrucție, în valoare de 300 de miliarde de dolari, a fost negată chiar de către Donald Trump.

Sutele de nave blocate în strâmtoarea Ormuz încă nu se încumetă să pornească la drum, în lipsa unui acord clar care să le garanteze siguranța.

Memorandumul semnat electronic face referiri distincte și la Liban, dar este doar o foaie de parcurs diplomatică.

Abbas Araghchi, ministrul iranian de Externe: Sfârșitul războiului din Liban este o parte inseparabilă a sfârșitului complet al războiului. Iar sfârșitul războiului include și sfârșitul ocupației. Fără retragerea forțelor israeliene din teritoriile pe care le-au ocupat în timpul acestui război, războiul nu s-ar fi încheiat complet.

Aflat în Franța la Summit-ul G7, Donald Trump și-a exprimat frustrarea față de atitudinea Israelului pentru Liban.

Donald Trump, președintele SUA: Fără noi, fără Statele Unite, nu ar exista Israel. Fără mine, nu ar exista Israel, pentru că niciun alt președinte nu a fost dispus să facă ce am făcut eu. Am avut o relație excelentă cu Bibi (n.r. Netanyahu), dar acum Bibi trebuie să fie mai responsabil în ceea ce privește Libanul.

Israelul nu a respins înțelegerea americanilor cu Iranul, dar anunță că trupele sale rămân pe loc.

Benjamin Netanyahu, premierul israelian: Am salvat statul Israel de la exterminare. Dar vă spun, cetățeni israelieni: lupta nu s-a terminat încă. Va trebui să continuăm să fim vigilenți, să continuăm să fim puternici și hotărâți să ne apărăm, atât timp cât este necesar.

Negocierile pentru acordul final încep vineri, la Geneva, și în acest context serviciile americane avertizează că Iranul nu este dispus să facă promisele concesii nucleare.

Donald Trump, președintele SUA: Iranul nu va avea niciodată o armă nucleară și o spunem tare și clar. Nu o vor dezvolta, nu o vor cumpăra. Nu vor face nimic cu ea. Și dacă o vor avea, vor suferi consecințe incredibile. 

Donald Trump mai promite și că strâmtoarea Ormuz va fi redeschisă vineri.

Aliații au anunțat încă o dată, la Summit-ul G7, că sunt gata să își joace rolul în acest sens. Nu este clar dacă acest coridor naval strategic pentru economia mondială este sigur, pentru că nimeni nu știe cât de minată este strâmtoarea și aici ar putea veni ajutorul din partea britanicilor, de exemplu. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite