România continuă să importe produse pe care le-ar putea fabrica în ţară

13 June 2026, 18:26

România continuă să cumpere din străinătate produse pe care, în multe cazuri, le-ar putea fabrica și în țară. Anul trecut deficitul comercial a fost de aproape 33 de miliarde de euro, semn că importurile depășesc cu mult exporturile. Cele mai mari dezechilibre sunt la produse esențiale pentru economie, precum carburanții, medicamentele și componentele electronice. Iar dependența de importuri, explică specialiștii, pune presiune pe cursul valutar și aduce scumpiri.

România este în continuare dependentă de importuri pentru produse esențiale în industrie. Iar exporturile, deși cresc, înseamnă mult mai puțin decât cumpărăm din străinătate. Iar multe dintre produsele aduse de afară s-ar putea fabrica fără mai probleme și în țară. Și toată lumea ar avea de câștigat, de la producători, la clienți.

Radu Văcăreanu – profesor, Universitatea de Construcţii Bucureşti: Importăm uși, nu cred că suntem în situația în care nu am fi fost capabili să facem uși, profile metalice. Sunt lucruri din astea care intră în viața de zi cu zi a fiecărui producător. Dacă le-am face aici, ai scurta lanțul de distribuție, bineînțeles că prețul final un 10-15% ar trebui să fie vizibil”.

La medicamente avem un deficit comercial uriaş, de aproape trei miliarde de euro. Dar şi la aparate electronice pentru telefonie şi acumulatoare electrice suntem dependenţi de importuri. Cel mai mare deifcit este însă pentru uleiurile brute din petrol – peste patru miliarde de euro.

Daniel Constantin – director Agenţia Română de Investiţii şi Comerţ Exterior: Acest deficit de balanță comercială pune presiune constantă pe cursul valutar, contribuie direct și indirect la inflația pe care o simțim cu toții în buzunare”.

O problemă o reprezintă și cantitatea tot mai mare de carne de porc pe care România o importă din Spania, Germnaia și Polonia. Anul trecut deficitul comercial a fost de 870 de milioane de euro.

Guvernanţii pregătesc o schemă de ajutor de stat pentru companiile ce realizează produse esențiale pentru economie și se află pe lista de mărfuri la care România înregistrează deficit comercial. Totul va fi stabilit printr-o hotărâre de guvern: 5,3  miliarde de lei vor fi împărțiți către 200 de companii.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite