Copil de 8 ani, înecat într-o fostă balastieră din Arad. Plecase la scăldat cu frații săi
Incident tragic în județul Arad. Un băiat de 8 ani s-a înecat într-o baltă formată în incinta unei foste balastiere din zona comunei Zăbrani.
Copilul plecase de acasă împreună cu frații săi, în vârstă de 10 și 11 ani. Cei trei i-au spus mamei că merg să se joace în parc, însă au luat bicicletele și au mers spre balta din fosta balastieră pentru a se răcori.
După ce au ajuns acolo, copiii au intrat în apă. La scurt timp, frații băiatului au ieșit la mal, însă nu l-au mai văzut pe copilul de 8 ani. Speriați, aceștia au ieșit la șosea și au oprit o mașină, iar astfel au fost alertate autoritățile.
La fața locului au ajuns de urgență pompieri, echipaje medicale și salvamari. Copilul a fost găsit în apă, însă, în ciuda manevrelor de resuscitare, medicii nu au mai putut să îi salveze viața.
Autoritățile avertizează că scăldatul este interzis în locurile neamenajate și nesupravegheate, mai ales în sezonul cald, când astfel de tragedii se pot produce în doar câteva minute. În zona fostei balastiere există inclusiv un panou care avertizează că scăldatul este interzis și că locul este periculos.
Deși apa poate părea mică la mal, la doar câțiva pași adâncimea ajunge la câțiva metri, ceea ce face zona extrem de periculoasă, mai ales pentru copii.

