Jurnaliști, platforme de informare, partide și politicieni, pe ”lista neagră” a CSM. Demersul a stârnit critici și reacții vehemente

11 June 2026, 13:33 (actualizat 11 June 2026, 19:39)

Magistraţi, politicieni, jurnalişti şi organizaţii neguvernamentale reacţionează dur după ce Secţia pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii a adoptat un raport în care susţine că apără independenţa Justiţiei în faţa unui atac fără precedent în istoria post-revoluţionară a României. CSM nominalizează politicieni precum premierul Ilie Bolojan sau liderul USR Dominic Fritz, publicaţiile Recorder si G4media.ro, organizaţiile Declic sau Corupţia Ucide, pe care îi acuză că ar fi pus în practică o campanie de denigrare şi decredibilizare a Justiţiei.

Reprezentanţii ONG-urilor acuzate de Consiliul Superior al Magistraturii că denigrează şi decredibilizează justiţia au reacţionat şi au precizat că nu făcut decât să critice problemele din justiție.

Roxana Pencea Brădăţan, coordonatoare de campanii Declic: „CSM a creat un derapaj grav prin întocmirea unor liste cu jurnaliști și organizații civice care critică problemele din sistem. Aceste practici sunt demne de un regim totalitar, nu metode democratice”.

Și USR a criticat lista neagră a CSM pe care se află lideri ai partidului, precum Dominic Fritz sau Cristian Ghinea.

USR susține dreptul magistraților de a-și apăra demnitatea și independența. Dar o hotărâre care împarte presa în bună și rea, care nominalizează politicieni și partide, jurnaliști și redacții într-o listă a „dușmanilor justiției”, depășește limitele apărării legitime.

Potrivit Secției pentru Judecători a CSM, 84% dintre judecători au votat și susțin raportul care îi pune la zid pe cei care au criticat Justiţia. Unii magistrați, precum judecătoarea Sorina Marinaş sau procurorul CSM Claudiu Sandu, au explicat că lucrurile nu stau chiar așa.


Claudiu Sandu, procuror CSM: “După discuții cu mai mulți colegi judecători am constatat că în dezbaterea adunărilor generale nu a fost pus în discuție un asemenea material, ci s-a discutat aplicat doar pe proiectul legii de salarizare. Prin urmare, afirmația că 3.580 de judecători susțin acest demers este o MINCIUNĂ.”

Sorina Marinaș, judecătoare: Nimeni, niciun judecător nu a avut cunoștință despre acel raport de 70 de pagini. Nu s-a votat așa ceva în nicio Adunare Generală și am vorbit azi cu colegi din toată țara. Au girat această hotărâre cu adunări generale care au avut pe ordinea de zi cu totul altceva.



Jurnaliştii de la publicațiile Recorder sau G4Media au arătat că vor continua să critice Justiția atunci când este cazul, în interes public.

Liviu Avram – jurnalist G4Media.ro: Ni se reproșează faptul că am scris prea mult despre problematica justiției. Păi.. am scris și o să mai scriem în continuare.

În şedinţa din 9 iunie, Secţia pentru Judecători a CSM a adoptat un raport de 76 de pagini în care îi nominalizează pe cei care au criticat Justiţia şi acuză o campanie de denigrare şi decredibilizare fără precedent în istoria post-revoluţionară a României.

Lia Savonea – preşedinta ÎCCJ: “Scopul acestei manipulări de un an de zile, al acestor presiuni a fost slăbirea puterii judecătorești, slăbirea independenței reale a judecătorilor“.

Printre cei puși pe lista neagră de CSM sunt și premierul Ilie Bolojan, dar și publicaţiile Recorder și G4media.ro, organizaţiile Declic sau Corupţia Ucide.

Declic: CSM a creat un derapaj grav prin întocmirea de ”liste negre” cu jurnalişti şi organizaţii civice

Comunitatea Declic acuză Consiliul Superior al Magistraturii că a creat “un derapaj grav” prin întocmirea unor “liste negre” cu jurnalişti şi organizaţii civice care critică problemele din Justiţie şi anunţă că va continua procesul în instanţă prin care contestă numirea Liei Savonea în funcţia de preşedintă a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, pe care o califică drept “ilegală”.

De asemenea, la rândul lui, USR a venit cu un drept la replică în care spune că există riscul unui abuz de putere și cenzură atunci când o instituție atât de importantă cum este CSM se poziționează împotriva celor care au exprimat opinii critice în spațiul public și a calificat drept campanie astfel de formulări care țin de exercițiul democratic din societate.

Inclusiv magistrații au luat atitudine după raportul CSM, printre care procurorul Claudiu Sandu, Asociația Forumul Judecătorilor, judecători precum Sorina Marinaș de la Curtea de Apel Craiova sau judecătoarea Raluca Moroșanu de la Curtea de Apel București. Ele au explicat că nu s-a discutat și nu s-a supus la vot în cadrul adunărilor generale ale judecătorilor astfel de acuzații la adresa unor jurnaliști, organizații civice sau partide.

Și jurnaliștii nominalizați de CSM au reacționat și au precizat că vor continua să critice în interes public, atunci când este cazul, sistemul de Justiție. Vor continua să dezvăluie practicile care au dus la achitarea a numeroși inculpați prin prescripție sau majorarea salariilor judecătorilor chiar de către judecători, prin sentințe judecătorești.

În urmă cu nouă 2 zile, pe 9 iunie, Secția pentru judecători a CSM a adoptat un raport de 76 de pagini în care îi pune la zid pe cei care au criticat sistemul de Justiție și denunță o campanie de denigrare, de decredibilizare fără precedent în istoria post-revoluționară a României. De asemenea, CSM susține că 84% dintre judecători au votat și au susținut acest raport întocmit de CSM.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite