Două persoane rănite pe trotuar, în Galați. Șoferul a fugit de la locul accidentului

8 June 2026, 10:21 (actualizat 8 June 2026, 19:42)

Un bărbat din Galați a lovit cu mașină, doi pietoni și trei autoturisme în parcarea unui restaurant din oraș, după care a fugit. Se pare că nu a acordat prioritate unei mașini când a ajuns în intersecție și a pierdut controlul asupra volanului. Bărbatul a fost prins de polițiști după mai bine de jumătate de zi de la producerea accidentului și are dosar penal. Primele teste arată că acesta a consumat băuturi alcoolice. Vă avertizăm că sunt imagini și informații care vă pot afecta emoțional!

Scenele terifiante s-au petrecut aproape de miezul nopții și au fost surprinse de camerele de supraveghere instalate în zona: angajații unui restaurant din centrul orașului Galați terminaseră munca și se pregăteau să plece acasă.

După impact, șoferul a coborât cu greu din mașina blocată între cele două autoturisme cu care fac livrări angajații restaurantului, apoi l-a ajutat pe amicul său de pe scaunul din dreapta să iasă și a plecat, fără să arunce măcar o privire spre răniții aflați pe trotuar.

Primii care le-au sărit în ajutor au fost câțiva trecători, spre norocul lor asistenți medicali, membri ai unei asociații de specialitate.

Cei doi bărbați, angajați ai restaurantului, au fost duși la spital, însă au răni superficiale și nu au rămas internați. Și pasagerul din dreapta s-a plâns de dureri și s-a dus singur la urgență. A primit tratament, fără să fie necesară internarea lui.

Între timp, polițiștii l-au prins pe șoferul fugar – un bărbat de 46 de ani din Galați. Primele teste au arătat că bărbatul a consumat băuturi alcoolice.

Bărbatul are acum dosar penal pentru vătămare corporală din culpă și fugă de la locul accidentului, fapte pentru care riscă între 2 și 7 ani de închisoare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite