Reacții după meciul Georgia – România 1-1: Hagi, mulțumit de jucători

Foto frf.ro
2 June 2026, 22:49 (actualizat 3 June 2026, 08:55)

Selecționerul echipei naționale a României, Gheorghe Hagi, a spus că i-a felicitat pe elevii săi pentru efortul de la Tbilisi și crede că tricolorii vor arăta tot mai bine de acum înainte.

Selecționerul Gheorghe Hagi s-a declarat mulțumit de prestația jucătorilor în meciul amical cu Georgia, disputat marți la Tbilisi și încheiat la egalitate, 1-1.

„În vestiar le-am transmis felicitări pentru efort. Suntem la final de sezon, e greu, iar ei au făcut multe lucruri bune. Despre acestea le-am vorbit, despre lucrurile bune, nu despre cele mai puțin reușite”, a spus Hagi.

„Sigur că puteam face mai multe, dar suntem de puține zile împreună, iar eu trebuie să îi înțeleg, ei trebuie să mă înțeleagă pe mine și va fi mai bine. Am ieșit la joc, am luptat, dar se poate și mai bine. Toți cei care vin la echipa națională trebuie să aibă personalitate, iar ei au arătat acest lucru. Tot ceea ce fac în viață acești jucători fac pentru ei înșiși. Noi trebuie să îi sprijinim și să îi îndrumăm”, a completat el.

Hagi a dezvăluit că planul avut pentru partida cu Georgia a reușit parțial. „Obiectivul meu numărul unu era să îi cunosc pe ei și ei să mă cunoască pe mine. Unii au venit mai devreme, alții mai târziu. Am încercat să punem la punct un plan. În prima repriză l-au interpretat foarte bine. În a doua repriză am mai scăzut din intensitate și nu am mai fost la același nivel ca în prima. Per total, sunt mulțumit de evoluția jucătorilor, suntem și la final de sezon. Atitudinea, determinarea, concentrarea au fost la meci, au încercat să dea totul”.

Despre meciul cu Țara Galilor, programat sâmbătă, 6 iunie, la București, Gheorghe Hagi a spus: „Urmează un meci foarte greu. Țara Galilor este o echipă agresivă. Jucătorii care au rămas acasă vor juca, alături de cei care acum au evoluat mai puțin, iar noi vom încerca să alcătuim o formație competitivă”.

Sfaturile tatălui și partea plină a paharului

Responsabilizat de tatăl său cu banderola de căpitan, Ianis Hagi a dezvăluit ce i-a spus selecționerul înaintea meciului de la Tbilisi. „Nu mi-a transmis ceva special. Mesajele pe care le ştiam deja în mare: să fiu eu însumi, să mă mişc mult între linii, să cer multe mingi pe fază ofensivă şi să ajut echipa mult pe fază defensivă. Am lucrat mult colectiv în ultimele 7-10 zile”.

Despre postura de căpitan, mijlocașul a opinat că la echipa națională sunt mai mulți lideri. „Putem spune că la lot suntem mai mulţi căpitani, jucători cu experienţă internaţională, iar staff-ul tehnic are multe aşteptări, iar pe cei tineri care vin din urmă trebuie să îi adaptăm cât mai repede şi să avem rezultate. La echipa naţională nu cred că e importantă vârsta, contează performanţa”.

Despre meci, Hagi jr. a punctat ce nu a mers bine, dar a văzut și partea plină a paharului: „Nu suntem foarte fericiţi cu rezultatul, însă suntem fericiţi că am reuşit să aplicăm, mai mult sau mai puţin, ce am lucrat săptămâna asta. Avem mult de muncă la cerinţele staff-ului tehnic. Când am reuşit să facem ce ne-au cerut de pe margine, au venit ocaziile, am avut controlul jocului prin cele două principii: posesia şi presiunea. Au fost şi momente în care nu am ţinut ritmul aşa cum ne-am dorit. Avem de muncit acolo. Una peste alta, sunt pozitiv pentru că ce am lucrat la antrenament am reuşit să aplicăm la meci, însă clar ne doream să câştigăm”.

Un tricolor la Cupa Mondială

Chiar dacă naționala României a ratat calificarea la turneul final din această vară, Louis Munteanu a dezvăluit că va încerca să urmărească pe viu cel puțin un meci la Cupa Mondială.

„Probabil că mă voi duce la meciurile de la Campionatul Mondial, când mă întorc în America. Dacă va fi un meci aproape de mine, sigur mă voi duce. Cupa Mondială e foarte importantă”, a spus el.

Atacantul, format la Academia Hagi și legitimat în MLS la echipa DC United din capitala Washington, a marcat golul egalizator în amicalul de la Tbilisi.

„Mă bucur că am marcat, dar din păcate am făcut egal. E bine că am ieşit toţi sănătoşi. Trebuie să asimilăm cât mai repede ce vrea Mister de la noi, a fost un test bun pentru noi”, a punctat Munteanu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă

Gică Hagi în conferință de presă / captura video

Gheorghe Hagi va fi noul selecționer al Naționalei