Hagi despre barajul Turcia – România: „Cineva o să plângă la sfârșit”
Mai mulți componenți ai „Generației de Aur” din fotbalul românesc în frunte cu Gheorghe Hagi au plecat miercuri dimineața la Istanbul pentru a fi alături de naționala tricoloră la barajul cu Turcia pentru calificarea la Cupa Mondială.
Alături de Hagi, în avion au urcat Gheorghe Popescu, Florin Răducioiu, Adrian Ilie și Tibor Selymes, dar în cursul zilei urmează să ajungă la Istanbul și alți foști mari fotbaliști români.
Cei prezenți, însoțiți de familie, s-au declarat optimiști că România poate obține un rezultat pozitiv joi seara. Hagi crede că Turcia este superioară prin valoarea individuală a jucătorilor, dar mizează pe experiența jucătorilor români acumulată la Euro 2024.
„Și noi, și băieții, toți trebuie să fim optimiști, să avem curaj și, bineînțeles, multă încredere. Mergem să câștigăm! Nu? Băieții să prindă o zi bună. Toată lumea de acolo, staff-ul și toți ceilalți, Mircea Lucescu să fie inspirați și, mai ales, jucătorii în teren. Întâlnim o echipă foarte bună, foarte talentată, dar și noi suntem talentați la fel ca ei. Și cred eu că, dacă ne apărăm bine, vom avea șanse. În primul rând, ne interesează să câștigăm, astea sunt gândurile noastre: să câștigăm și, bineînțeles, să-i sprijinim pe băieți. Sunt echipe bune. De aici încolo, fiecare trebuie să demonstreze care-i mai bună. Din păcate pentru mine, am căzut cu Turcia, care clar că…”, a punctat Hagi.
Foarte atașat de Turcia, țara unde și-a încheiat cariera de fotbalist și unde s-a născut și joacă fiul său, Ianis, „Regele” a fost întrebat dacă i se va împărți inima la partida de la Istanbul. ”Nu, de împărțit nu se împarte, că nu se poate, dar cineva o să plângă la sfârșit sau o să fie trist. În rest, vorbim de un meci, cred eu, de ritm și de o intensitate foarte bună”.
În opinia sa, Turcia are avantajul terenului propriu, unde va fi susținută de 40.000 de fanatici, însă crede că tricolorii pot contracara presiunea care va fi pe ei prin experiența acumulată la Euro 2024.
Totodată, Hagi este de părere că nu va exista un jucător care să câștige de unul singur meciul de joi, duelul urmând să fie tranșat de valoarea colectivă: „Moto-ul meu e acela că echipa câștigă meciul, aduce trofee, jucătorul doar face diferența. Deci practic cineva din echipă… dacă noi o să jucăm bine colectiv, atât ofensiv cât și defensiv, vom face bine ambele faze, cu siguranță că o să fie din băieți, că o să fie din apărare, de la mijloc, din atac, o să iasă în evidență. Ca să câștigi, trebuie să marchezi. Așa că, vrei nu vrei, trebuie să ai convingere, trebuie să crezi în ce faci și să te duci să marchezi goluri. Bineînțeles, și faza a doua, să te aperi foarte bine”.
Hagi a refuzat să comenteze pe tema preluării funcției de selecționer de la Mircea Lucescu, spunând că ar fi lipsă de respect față de actualul antrenor al naționalei să se pronunțe pe această temă.
Gică Popescu speră la prelungiri și penalty-uri
Căpitanul ”Generației de Aur”, Gheorghe Popescu, s-a declarat mai degrabă rezervat în privința unui rezultat pozitiv pentru România în fața Turciei, opinând că pe tricolori îi așteaptă un joc foarte dificil.
„Întâlnim o echipă cu jucători valoroși, care evoluează la cluburi importante în Europa, toți în formă. Însă jucăm un singur meci la Istanbul, din păcate… am fi vrut să jucăm la București, pe Arena Națională. Cred că este un meci în care n-avem voie să greșim, pentru că va fi o presiune foarte mare, însă am speranțe că Mircea Lucescu va găsi o formulă astfel încât să putem să punem probleme și să fructificăm fiecare fază pe care o vom avea, pentru că nu cred că vor fi multe”.
„Baciul” a spus că ar fi fericit dacă România ar împinge în prelungiri partida de la Istanbul și ar ajunge la loviturile de departajare. „Ați văzut ce jucători au turcii și de unde vin fiecare. Sunt jucători care sunt obișnuiți cu presiunea. Și cei care joacă în Turcia, stadioanele acolo sunt arhipline, presiunea este uriașă la fiecare meci. Probabil că va trebui să ne apărăm, să contraatacăm, pentru că în momentul în care le-am dat spații atacanților și mijlocașilor turci, ne vor pune probleme. Ar fi minunat să intrăm în prelungiri și la penalty-uri, pentru că va fi un meci foarte complicat”.
Răducioiu: „România trebuie să facă un meci perfect pentru a câștiga”.
Fostul atacant Florin Răducioiu s-a declarat încrezător în jucătorii lui Mircea Lucescu despre care spune că sunt capabili să le ofere românilor o seară magică la Istanbul, unde trebuie să facă un meci perfect.
„Suntem alături de băieți și sper ca prezența noastră oarecum să-i stimuleze și, evident, să trăim, de ce nu, o seară magică, pentru că avem și noi șansa noastră. Avem jucători capabili să schimbe istoria unui meci care, într-adevăr, are o importanță enormă pentru această generație. Trebuie să le transmitem această energie pe care am avut-o și noi, această șansă, pentru că și noi am avut multe meciuri în care am fost norocoși. Și cred că joi și o doză de noroc, de șansă va fi importantă. Dar nu numai asta, echipa României trebuie să facă un meci perfect”, a spus Răducioiu.
Răducioiu a salutat revenirea la lot a portarului Ionuț Radu și crede că Dennis Man poate fi jucătorul care să facă diferența în fața Turciei. „Ionuț Radu a fost jucătorul nostru cel mai în formă din La Liga. Când am auzit că s-a accidentat mi-a părut foarte rău, pentru că într-adevăr este titularul nostru indiscutabil, un jucător care îi dă foarte multă liniște și încredere echipei. Totodată, am încredere în Dennis Man, de atfel și în Mihăilă, în Hagi, Bîrligea”.
Televiziunea Română a deplasat o echipă specială la Istanbul formată din reporterul Dochița Moșoianu și operatorul Valentin Motorga care oferă ultimele noutăți din tabăra tricolorilor în buletinele informative ale zilei.

