Reacții după meciul România – Țara Galilor 2-1. Hagi: ”Am văzut că se poate, ne trebuie mai mult curaj”

Gheorghe Hagi / Profimedia Images
6 June 2026, 23:44 (actualizat 6 June 2026, 23:51)

Selecționerul Gheorghe Hagi s-a declarat mulțumit atât de rezultatul amicalului cu galezii, cat și de felul cum au răspuns jucătorii pe care i-a testat. Adrian Rus, eroul meciului de sâmbătă, a făcut câteva dezvăluiri din bucătăria internă a echipei naționale.

Gheorghe Hagi s-a bucurat de victoria cu Țara Galilor, echipă pe care spune că a citit-o perfect în pregătirea tactică a jocului.

„Orice victorie aduce încredere, curaj. Cred că am lucrat bine, am arătat că se poate. Sunt lucruri importante pentru grup, pentru ei. Trebuie să creadă că pot mult mai mult. Știam că întâlnim o echipă foarte bună, agresivă defensiv în jumătatea noastră, căreia îi place mingea. Știam că va fi un meci de tranziție, am planificat totul bine. Băieții au dat totul, fiecare cât a putut. Ne-au ajutat schimbările, că am făcut 10 schimbări, era greu ca majoritatea jucătorilor să reziste 90 de minute. Bine că s-a terminat așa, suporterii au plecat fericiți acasă și ăsta este cel mai important lucru”, a remarcat Hagi.

Selecționerul s-a declarat foarte mulțumit de randamentul jucătorilor care au intrat după pauză și care, în final, au făcut diferența: „Am încercat să nu-i obosim prea mult, dar s-a văzut că am lucrat. Mi-era teamă pentru cei din repriza a doua, că am lucrat mai mult cu ceilalți, dar au făcut-o bine. Cred că toți jucătorii s-au descurcat bine, altfel nu câștigam. Au avut curajul să meargă sus, în terenul advers, să facem presiune, când știam că Țara Galilor a fost cea mai bună echipă din calificări ca agresivitate în jumătatea adversă. Știam lucrul ăsta și am făcut-o bine. Am ieșit la joc, cum se spune”.

Întrebat ce nu i-a plăcut la meciul cu galezii, Hagi a răspuns: „Atunci când am așteptat, am luat gol. Când am coborât, am luat gol. Ne-am apărat prea jos, au venit prea mulți jucători. E clar, acolo adversarii au calitate și atunci poți să iei mult mai ușor gol. Dacă stai mai departe de poartă, e mai greu să iei gol”.

Hagi spune că principala concluzie după meciurile amicale cu Georgia (1-1) și Țara Galilor (2-1) este că tricolorii au potențial. „Da, se poate! Trebuie să ajungem mai sus, să împingem lucrurile. Vrem să avem mai mult curaj, încredere în noi, să mergem mai sus și ofensiv să avem mingea, să nu o pierdem așa de repede. Eu zic că cel mai important și bun lucru este că s-a văzut că se poate. Am luat 30 de jucători la lot și ne va fi greu să alegem în septembrie. Avem trei luni să ne uităm la ei, sperăm să fim inspirați. Mai avem mult de muncă, suntem la început”, a conchis Gheorghe Hagi.

Adrian Rus, de la jucătorul neconvocat, la eroul serii

Trimis în luptă în repriza a doua a meciului cu Țara Galilor, Adrian Rus a avut o prestație excelentă, culminând cu golul victoriei tricolorilor. Fundașul de la Universitatea Craiova nu fusese inițial convocat de Gheorghe Hagi pentru amicalurile cu Georgia și Țara Galilor, primind ulterior convocarea după accidentarea lui Bogdan Racovițan.

„Este o victorie grea, o victorie muncită, dar s-a meritat. S-a alergat foarte mult, iar Mister le-a dat șanse tuturor jucătorilor. Mă bucur că și eu am primit șansa după doi ani și sunt fericit că am înscris. Important este că am câștigat. La fazele fixe chiar am lucrat zilele acestea și înaintea meciului cu Georgia am lucrat la ele. Dacă ai o dinamică bună în careu, nu trebuie neapărat să ai talia lor sau a englezilor, dar important este să fim agresivi în careu și să atacăm mingea. Puteam să fac și dubla, tot din pasa lui Matei. Mă bucur că am înscris și sper să aducem cât mai multe victorii României”, a declarat Rus.

Fundașul a dezvăluit și care sunt cele mai importante lucruri pe care le cere Hagi jucătorilor săi la antrenamente. „În ce privește fundașii, ne cere să fim… fundași. Apoi să avem mingea, să construim. De multe ori, când nu se poate juca în față, să avem posesia și să ne câștigăm duelurile, pentru că asta este cel mai important pentru un fundaș. Ne impune acest lucru la fiecare ședință și ne spune că suntem sau vom fi cei mai buni dacă avem încredere și curaj”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite