Trump, furios pe Netanyahu: Ce dracu faci? Ești nebun! Ai fi la închisoare fără mine
Președintele american Donald Trump s-ar fi înfuriat pe prim-ministrul Benjamin Netanyahu în timpul unei convorbiri telefonice de luni, numindu-l „nebun” și spunându-i că toată lumea „urăște Israelul”, în timp ce acesta a cerut Israelului să accepte un armistițiu cu Hezbollah.
Axios a citat un oficial american care a rezumat mesajul lui Trump către Netanyahu astfel: „Ești nebun. Ai fi la închisoare dacă nu eram eu. Îți salvez fundul. Toată lumea te urăște acum. Toată lumea urăște Israelul din cauza asta.”
O a doua sursă, informată despre apel, a declarat publicației că președintele SUA era „furios” și, la un moment dat, i-a strigat lui Netanyahu: „Ce dracu faci?”
Două dintre surse au mai spus că Trump l-a acuzat pe Netanyahu de ingratitudine în timpul apelului privind escaladarea luptelor din Liban, pe care Axios l-a descris ca fiind „plin de înjurături”.
Deși oficiali americani au declarat pentru site-ul de știri că Trump știa că Hezbollah a tras în mod repetat asupra Israelului și că Ierusalimul are dreptul să răspundă, el a considerat că Forțele de Apărare ale Israelului au răspuns disproporționat în ultimele zile, punând în pericol eforturile Washingtonului de a asigura o prelungire a armistițiului cu Iranul, care condiționează un acord de un armistițiu în Liban.
Trump l-a „imobilizat” pe Netanyahu în timpul apelului, a declarat un oficial american pentru Axios, iar „Bibi a spus: «OK, OK, asigură-te doar că totul este rezolvat».”
Oficiali americani au fost citați și spunând că Trump i-a spus lui Netanyahu că l-a ținut departe de închisoare, o referire aparentă la cererea publică repetată a lui Trump ca președintele Isaac Herzog să-l grațieze pe prim-ministru, care se află în mijlocul unui lung proces de corupție.
Biroul lui Netanyahu nu a răspuns solicitărilor de a comenta raportul.

