Libanul anunță că gruparea Hezbollah a acceptat un armistițiu cu Israelul. Netanyahu a confirmat acordul

Conflict Israel-Hezbollah. Refugiati/Foto: Profimedia Images
2 June 2026, 08:41 (actualizat 2 June 2026, 08:45)

Ambasada libaneză din SUA a declarat că „a primit confirmarea acceptării de către Hezbollah a propunerii SUA de încetare reciprocă a atacurilor” transmite BBC.

Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu a confirmat acordul, dar a avertizat că atacurile asupra Beirutului vor continua „dacă Hezbollah nu încetează să atace orașele și civilii noștri”.

Declarațiile au venit după ce președintele american Donald Trump a declarat că a vorbit atât cu reprezentanții lui Netanyahu, cât și cu cei ai Hezbollah și că „au convenit că toate atacurile vor înceta”, după ce Iranul a avertizat că acțiunile militare israeliene în Liban reprezintă o amenințare la adresa actualului armistițiu dintre SUA și Iran.

Într-o declarație emisă luni seară, ambasada Libanului a declarat că „în conformitate cu acordul propus, atacurile israeliene asupra suburbiilor sudice ale Beirutului ar înceta în schimbul abținerii Hezbollah de la atacuri împotriva Israelului”. A adăugat că armistițiul „urmează a fi extins pentru a cuprinde întreg teritoriul libanez”.

Cu toate acestea, Netanyahu a declarat: „În același timp, IDF [Forțele de Apărare Israeliene] vor continua să opereze în sudul Libanului conform planului”.

După ce Trump a declarat că ambele părți au convenit să înceteze luptele, unele ciocniri au continuat.

Hezbollah a declarat că a lansat trei atacuri asupra tancurilor și soldaților israelieni din apropierea a două sate din nordul Israelului, folosind drone și „un baraj de obuze de artilerie”.

Armata israeliană a declarat că a interceptat două proiectile lansate din Liban. Nu au fost raportate victime.

Agenția Națională de Știri din Liban, administrată de stat, a raportat atacuri israeliene asupra mai multor zone din sud și a declarat că „o detonare foarte violentă” a zguduit orașul Debbine.

Anterior, liderul israelian ordonase atacuri asupra „țintelor teroriste” din suburbiile sudice ale Beirutului, ca răspuns la atacurile cu rachete și drone ale Hezbollah-ului, susținut de Iran.

Acest lucru a determinat o serie de avertismente din partea oficialilor iranieni, ministrul de externe Abbas Araghchi declarând că armistițiul dintre SUA și Iran a fost „în mod neechivoc un armistițiu pe toate fronturile, inclusiv în Liban” și că „încălcarea sa pe un front este o încălcare a armistițiului pe toate fronturile”.

Separat, agenția de știri iraniană Tasnim a relatat că Teheranul ar putea suspenda negocierile indirecte cu SUA privind acțiunile militare israeliene în Liban.

Agenția de știri – care este afiliată puternicului Corp al Gărzilor Revoluționare Islamice (IRGC) din Iran – a mai declarat că Iranul și aliații săi ar putea „activa alte fronturi, inclusiv strâmtoarea Bab al-Mandab” de la intrarea în Marea Roșie.

Însă, în postări ulterioare pe Truth Social, Trump a insistat că discuțiile cu Iranul continuă într-un „ritm rapid” și a spus că a vorbit atât cu Netanyahu, cât și cu reprezentanți ai Hezbollah.

„Am avut o convorbire foarte productivă cu prim-ministrul Bibi Netanyahu, din Israel, și nu vor exista trupe care să meargă la Beirut, iar orice trupe care sunt pe drum au fost deja întoarse înapoi”, a scris președintele SUA.

„De asemenea, prin intermediul unor reprezentanți sus-puși, am avut o convorbire foarte bună cu Hezbollah, iar aceștia au convenit că toate atacurile vor înceta – că Israelul nu îi va ataca și că ei nu vor ataca Israelul.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite