Președintele Nicuşor Dan întârzie nominalizarea unui premier. Se caută o majoritate pentru un guvern tehnocrat
Preşedintele Nicuşor Dan analizează încă pe cine să numească prim-ministru, iar partidele nu dau semne că s-ar putea construi vreo majoritate. Scenariul cu Eugen Tomac premier şi un guvern tehnocrat circulă intens ca formulă de compromis. Liberalii pun condiţii pentru a-l vota, iar cei de la UDMR cred că se va ajunge la un guvern atunci când se va renunţa la liniile roşii.
Eugen Tomac, europarlamentar și consilier onorific al președintelui Dan, pare să fie unul dintre favoriții la funcția de premier. Șeful statului întârzie însă cu nominalizarea. Se caută majoritatea care să susțină un nou Cabinet.
Varianta de guvern tehnocrat nu este exclusă de liberali, dar în anumite condiții.
Între timp, USR își reafirmă linia roșie: nu intră într-un guvern cu PSD. Liderul partidului, Dominic Fritz, exclude orice negocieri pe această temă și îi îndeamnă pe români să nu creadă altfel de informații.
Pe de altă parte, social democrații preferă să aștepte nominalizarea președintelui.
Varianta cu Eugen Tomac prim ministru e privită cu rezervă de UDMR, care pledează în continuare pentru refacerea coaliției.
La sfârșitul lunii iunie parlamentarii intră în vacanță. Păstrarea unui guvern interimar ar reduce și mai mult posibilitatea luării unor decizii, în caz de forță majoră.

