Negocieri politice pentru Guvern. Partidele, în așteptarea nominalizării unui prim-ministru
Președintele României Nicușor Dan nu a venit nici astăzi cu o nominalizare de premier, deși existau indicii că ecuația crizei guvernamentale a fost rezolvată. Mai mult, sursele vorbeau că soluția de prim-ministru găsită de șeful statului ar fi consilierul prezidențial Eugen Tomac. În aşteptarea nominalizării unui candidat pentru funcţia de prim-ministru care să formeze o echipă guvernamentală, partidele își calculează următorii pași.
Potrivit surselor, la discuțiile cu Nicușor Dan mai toți liderii politici ar fi convenit asupra scenariului „Eugen Tomac premier”. Principala problemă ar fi rămas însă dacă o astfel de soluție poate strânge majoritate în Parlament. UDMR crede că un guvern cu puțină susținere ar avea viață scurtă și spune că e necesară o reconciliere.
Kelemen Hunor – preşedinte UDMR: Noi nu avem foarte multe linii roșii. Noi nu putem guverna cu AUR, cu SOS, cu zona aceea care și săptămâna trecută ne-a atacat. Din punctul meu de vedere, dacă vrem un guvern politic, atunci la un moment dat, indiferent cine e premierul, că e Tomac că nu e Tomac, trebuie restabilită coaliția veche și, dacă putem să mergem până în 2028 e bine, dacă nu, până în 2027, măcar.
Doar că pentru PNL, o nouă coaliție cu PSD este o linie roșie care îi trimite pe liberali în opoziție.
Opoziția este o soluție luată în calcul și de USR, dacă nu se va putea forma un guvern minoritar alături de PNL și UDMR.
Ştefan Pălărie – senator USR: Suntem dispuși inclusiv să avem un premier al polului de dreapta, colegii de la UDMR pot să vină alături de noi. Dar vom vedea, din toate consultările avute săptămâna trecută de către președintele Nicușor Dan, care va fi propunerea sau dacă vor urma, eu mă aștept inclusiv la acest lucru, o încă nouă rundă de consultări.
Mircea Abrudean – preşedintele Senatului, senator PNL: România nu-și permite să treacă timpul și să nu avem o soluție responsabilă, până la urmă, câte consultări vor fi necesare să se ajungă aici, atâtea vor trebui făcute.
PSD ar putea lua în calcul varianta Tomac premier doar ca soluție de compromis, ori într-un Executiv cu profil tehnocrat.
Natalia Intotero – deputat PSD: Noi considerăm că ar fi foarte bine ca partidele politice să-și asume funcția de prim ministru prin propunerile pe care le fac. Propunerea PSD pentru funcția de prim ministru este dl președinte Sorin Grindeanu.
Petrişor Peiu – liderul senatorilor AUR: Președintele trebuie să vină cu presiunea constituțională a consumării primei variante de premier desemnat, pentru a putea să vină cu a doua, care să silească parlamentarii partidelor care se opun alegerilor anticipate să voteze. Nu cred că se va pune vreodată problema să ajungă să se voteze în Parlament un eventual guvern Tomac.
Deocamdată negocierile rămân blocate, în ciuda faptului că avem guvern interimar de trei săptămâni.

