Dezbatere la Forumul pentru Comunicații Digitale și Media despre libertatea presei, fake news și securitatea cibernetică

26 May 2026, 18:53 (actualizat 26 May 2026, 20:47)

Inteligența artificială, securitatea cibernetică și viitorul televiziunilor publice au fost temele dezbătute, marți, la Palatul Parlamentului. Forumul România pentru Comunicații Digitale și Media a reunit oficiali, experți și reprezentanți ai instituțiilor media din Europa Centrală și de Est, Caucaz și Asia Centrală.

Miza centrală este supraviețuirea jurnalismului de calitate într-o eră dominată de algoritmi și dezinformări online. Transformarea digitală și atacurile cibernetice tot mai dese pun o presiune uriașă pe redacțiile de știri.

În plus, aplicarea noului Regulament European privind Libertatea Mass-Media devine o urgență în fața interferențelor politice externe și a deep-fake-urilor create de inteligența artificială.

Experții avertizează că pluralismul media este în pericol, dacă instituțiile de presă nu primesc un suport real pentru a se digitaliza rapid și în siguranță.

Cezar Ion, director de conținut editorial TVR: Provocarea nu este atât pentru jurnalism în esență, cât pentru profesiile conexe jurnalismului, care vor trebui într-un fel adaptate și vor intra în circuit noi profesii care țin de universul digital, de artificial intelligence, de creație de conținut cu artificial intelligence.

Robert Cristian Schwartz, președinte director general SRR: Dacă nu pornim și continuăm la o viteză maximă digitalizarea, pierdem. Pierdem în relevanță, pierdem în încrederea publicului nostru și, până la urmă, ne pierdem undeva în neant, în această multitudine de posturi de radio și de televiziune.

Valentin Jucan, vicepreședinte CNA: Crearea conținutului trebuie să rămână în domeniul presei, trebuie să rămână în mâini umane. De asemenea, analiza elementelor de conținut trebuie să rămână în mâini umane cât mai mult posibil.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă