Acțiune de amploare la Sintești. Garda de Mediu a dat amenzi de 70.000 de lei

Garda de mediu / Sursa: Profimedia images
25 May 2026, 14:10 (actualizat 25 May 2026, 14:24)

Garda de Mediu, alături de poliţişti şi jandarmi, a efectuat, luni, o acţiune de amploare în localitatea Sinteşti, judeţul Ilfov, precum şi la adresele a cinci centre REMAT, pentru verificarea legalităţii deţinerii şi comercializării deşeurilor.

“La unul dintre centre au fost identificate 24 de autovehicule ce ar fi conţinut cantităţi de materiale neferoase, urmând ca reprezentanţii Gărzii Naţionale de Mediu, împreună cu poliţiştii ilfoveni, să efectueze verificări pentru stabilirea situaţiei de fapt şi dispunerea măsurilor legale care se impun”, informează Biroul de presă al IPJ Ilfov.

Au fost legitimate 494 de persoane şi au fost controlate 334 de autovehicule. De asemenea, au fost constatate două infracţiuni prevăzute de OUG 92/2021 privind regimul deşeurilor şi au fost aplicate 57 de sancţiuni contravenţionale.

“Totodată, au fost confiscate cinci metri cubi şi 100 kg de deşeuri, iar valoarea totală a sancţiunilor aplicate se ridică la 70.000 de lei. În cadrul acţiunii au fost indisponibilizate 12 autovehicule”, arată sursa citată.

Acţiunea a avut ca scop efectuarea unor controale complexe privind desfăşurarea operaţiunilor cu deşeuri, respectiv colectarea, reciclarea, depozitarea, transportul şi valorificarea acestora, precum şi verificarea respectării cadrului legal incident.

La activităţile de luni au participat 50 de poliţişti şi 50 de jandarmi ilfoveni şi 65 de reprezentanţi ai Gărzii Naţionale de Mediu.

Plângerile penale bazate pe constatările făcute la controalele ce au loc, în aceste momente, la Sinteşti, vor fi însoţite de clipuri şi poze, iar faptele penale trebuie să fie sancţionate, altfel fenomenul va continua ani de zile de acum înainte, a scris, luni, ministra Mediului, Apelor şi Pădurilor, Diana Buzoianu, pe pagina sa de socializare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite