Zeci de mii de sârbi au protestat la Belgrad pentru a cere alegeri anticipate. Incidente violente între manifestanți și forțele de ordine

24 May 2026, 11:50

Zeci de mii de sârbi au protestat la Belgrad, în prima demonstrație masivă de anul acesta împotriva regimului autoritar al președintelui Vucic. Au avut loc incidente violente, manifestanţii au aruncat cu pietre şi cocteiluri molotov în forţele de ordine. Căile ferate sârbe au suspendat absolut toate transporturile feroviare în ţară, pentru ca demonstranţii să nu poată ajunge la Belgrad.

Zeci de mii de oameni au manifestat sâmbătă în centrul Belgradului pentru a cere alegeri anticipate, informează duminică dpa.

Un vorbitor, student la inginerie electrică, a descris alegerile ca o șansă pentru un ‘guvern onest, libertate și o viață demnă’, potrivit agenției de știri Beta.

Mișcarea condusă de studenți, care au ocupat practic toate universitățile din Serbia timp de un an, este acum susținută de milioane de cetățeni. Aceștia dau vina pe neglijența și corupția din timpul guvernării președintelui Aleksandar Vucic pentru tragedia de la Novi Sad.

Protestatarii solicită alegeri anticipate ca o modalitate de a permite o schimbare pașnică de guvern. Următoarele alegeri parlamentare regulate sunt programate abia la sfârșitul anului 2027.

Ciocniri s-au produs sâmbătă seara, după încheierea demonstrației, la aproximativ 1 kilometru de Piața Slavija, centrul mitingului.

Bărbați mascați au lansat artificii în direcția poliției. Ministrul de interne, Ivica Dacic, a declarat că 23 de persoane au fost arestate și un număr nespecificat de ofițeri de poliție au fost răniți.

Vucic i-a acuzat pe manifestanți pe Instagram că și-au demonstrat încă o dată natura violentă. Violențe similare la protestele de masă anterioare s-a dovedit ulterior că au fost comise de provocatori infiltrați, remarcă dpa.

Guvernul a oprit din nou traficul feroviar în Serbia înainte de miting. Căile Ferate Sârbe nu au oferit nicio explicație oficială, dar măsura a părut să aibă ca scop îngreunarea participării la miting a oponenților guvernului care nu sunt din Belgrad.

Protestele au început anul trecut, în toate orașele mari ale Serbiei. Inițial, motivul a fost prăbușirea acoperișului gării din Novi Sad și un scandal de corupție, dar s-au transformat în demonstrații pro-europene și împotriva președintelui Vucic, un aliat al lui Vladimir Putin.

Consiliul Europei afirmă că regimul de la Belgrad este din ce în ce mai represiv față de protestatari. Presa pro-guvernamentală îi caracterizează pe critici drept teroriști și agenți străini.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite