VIDEO. Bătaie în Centrul Vechi între cetățeni ucraineni, fani ai lui Max Korzh, și membri ai grupului de motocicliști Gremium. Patru bărbaţi reţinuţi
Măsuri de securitate fără precedent la un concert organizat în România. Artistul bielorus Max Korzh, este mai puţin cunoscut în România, dar mare vedetă a spaţiului slav, cu fani din Belarus până în Serbia. Interzis în Federaţia Rusă din cauza mesajului anti-război, Max adună zeci de mii de tineri la concertele lui – şi câteodată ies scântei. Şi în Bucureşti, au fost fani care s-au luat la bătaie cu un grup de motociclişti, iar forţele de ordine au confiscat petarde şi alte materiale pirotehnice. Doi români şI doi cetăţeni ucraineni au fost reţinuţi în urma conflictului.
ACTUALIZARE Patru bărbaţi implicaţi în conflictul care a izbucnit în noaptea de joi spre vineri în Centrul Vechi al Bucureştiului au fost reţinuţi pentru 24 de ore.
În scandal au fost implicate mai multe persoane, atât cetăţeni străini (cu vârste cuprinse între 17 şi 51 de ani), veniţi în România pentru concertul rapperului Max Korzh, cât şi cetăţeni români (cu vârste cuprinse între 33 şi 52 de ani).
În contextul conflictului, toate persoanele implicate au exercitat acte de violenţă reciproc, constând în îmbrânceli, agresiuni fizice şi aruncarea unor obiecte de mobilier aparţinând societăţilor comerciale din proximitate, fapte desfăşurate în spaţiul public, susceptibile să tulbure ordinea şi liniştea publică, precizează sursa citată.
Pe baza probatoriului administrat, cei patru bărbaţi au fost reţinuţi pentru 24 de ore şi urmează a fi prezentaţi magistraţilor cu propuneri legale.
——————
Sâmbătă, Max Korzh va cânta pe Arena Națională din București, în fața a 42.000 de fani. Aproape toți, de peste hotare. E cel mai mare flux de străini atrași vreodată de un concert în România. Biletele s-au vândut în doar câteva zile.
În Federația Rusă, Korzh e interzis, ca și în Belarus, țară natală, fiindcă și-a exprimat poziția anti-război.
Autoritățile române au motive de îngrijorare. La megaconcertul din Varșovia, anul trecut, 58.000 de fani au produs o explozie de energie pe stadionul național. Dar a fost și haos. Poliția a reținut 109 persoane pentru posesie de droguri, dar și violente.
Majoritatea fanilor sosiți în București nu au dat bătăi de cap polițiștilor și jandarmilor, însă, noaptea trecută, a avut loc un conflict în Centrul Vechi, între câțiva ucraineni și un grup de motocicliști români. Un ucrainean a avut nevoie de asistență medicală.
“În urma intervenției prompte, conflictul a fost aplanat, prevenind escaladarea violenței. Din cercetări s-a stabilit că în incident au fost implicate mai multe persoane, atât cetățeni străini (cu vârste cuprinse între 17 și 51 de ani) cât și cetățeni români (cu vârste cuprinse între 33 și 52 de ani).
În urma altercației, un bărbat în vârstă de 51 de ani, cetățean străin, a necesitat îngrijiri medicale și a fost transportat la spital.
În cauză a fost întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunilor de tulburarea ordinii și liniștii publice și lovirea sau alte violențe, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 3.
Poliția Capitalei reiterează recomandările către cetățeni de a respecta legea și regulile de conviețuire civilizată, mulțumind celor care manifestă o conduită responsabilă.
Intervențiile prompte ale structurilor MAI au fost esențiale pentru prevenirea unui conflict și pentru menținerea ordinii publice”, se arată în comunicatul Poliției.
Autocarele și mașinile fanilor lui Korzh au aglomerat deja punctele de intrare în țară. În bagajele unui polonez și unui bielorus, polițiștii au găsit substanțe interzise.
Sâmbătă, în zona Arenei Naționale din Capitală vor fi restricții de circulație.

