Premierul interimar Ilie Bolojan pune la îndoială eficiența proiectului minireactoarelor americane de la Doicești, în valoare de peste 240 de milioane de dolari

21 May 2026, 15:32 (actualizat 21 May 2026, 20:05)

O nouă dispută între prim-ministrul demis și președintele PSD pe o temă sensibilă pentru economia României. Ilie Bolojan critică și cere reevaluarea proiectului minireactoarelor nucleare dezvoltate la Doicești împreună cu americanii. Premierul interimar pune la îndoială eficiența proiectului în valoare de peste 240 de milioane de dolari. În timp ce Sorin Grindeanu îl acuză pe premierul demis aruncă în aer Parteneriatul Strategic pe care România îl are cu Statele Unite.

Premierul Ilie Bolojan: (Sursa: B1, 21 mai): Dintr-o sumă importantă de bani care a fost pusă la dispoziție de Nuclearelectrica, peste 240 de milioane de dolari, avem un teren la dispoziție achiziționat la o valoare destul de mare, avem o companie cu mulți angajați care a tocat destul de mulți bani și avem un studiu de fezabilitate. Acest studiu de fezabilitate arată că, pentru a deveni realitate, avem nevoie de câteva miliarde de euro, investiție pe care nu-i avem, iar analiza prețului de vânzare a energiei electrice produse în acest posibil reactor arată că ar fi un preț care este mai mare decât cel de piață.

Chiar dacă asta s-a făcut cu o companie americană, mie mi s-a părut responsabil că, dacă îți respecți partenerii, să-i informezi așa cum am făcut eu, Ambasada Statelor Unite. Acest proiect are niște probleme, ar fi bine să-l analizăm cât se poate de atent.

Ambasada a luat act de aceste date în așa fel încât, verificând și ei datele, să poți să iei o decizie corectă. Un astfel de proiect îl ții pe agenda discuțiilor? Dacă e fezabil, trebuie ținut și mers mai departe. Așa se respectă partenerii între ei. Dacă nu este fezabil, e mult mai corect să spui: astea sunt problemele.

Compania NuclearElectrica a informat recent Bursa de Valori București și Autoritatea de Supraveghere Financiară că proiectul merge conform planului. Și a reafirmat potențialul proiectului pentru dezvoltarea industriei nucleare românești, prin creșterea capacității energetice și a modernizării tehnologiei.

În plan politic, președintele PSD Sorin Grindeanu consideră că demersul premierului demis este grav.

„Simt nevoia și simțim nevoia să-l avertizăm pe Ilie Bolojan să rămână în limitele date de Constituție unui guvern demis, unui prim-ministru demis, care are, conform Constituției, prerogative doar în a administra treburile țării. Ceea ce face premierul demis Ilie Bolojan în acest moment, premier care și-a pierdut legitimitatea politică, este să pună în discuție parteneriate strategice ale României și proiecte strategice și, totodată, să slăbească companii, de asemenea, strategice ale statului român”, a declarat Sorin Grindeanu.

„Dacă vorbim de proiectul de la Doicești, în acest moment vorbim de un proiect strategic al României, care face parte, ca și componentă importantă, din parteneriatul strategic pe care îl avem cu Statele Unite ale Americii.

Fostul ministru PSD al Energiei, Bogdan Ivan, dar și fostul ministru liberal al Energiei Virgil Popescu consideră că oprirea proiectului Doicești este greșită și va afecta relațiile strategice cu partenerul american.

Otilia Nuțu, expert în Energie: Aceeași companie a încercat să facă o investiție de același tip în SUA, care a eșuat în 2023, pentru că costurile sunt mult prea mari. Riscăm să aruncăm niște miliarde într-o capacitate care se va construi în 8-10 ani, în condițiile în care tehnologia cealaltă, cea regenerabilă, evoluează foarte rapid.

Proiectul Doicești a fost inițiat în 2019 și se estimează că ar deveni funcțional în 2033.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite