Premierul Estoniei i-a mulțumit președintelui României după interceptarea unei drone de către un F-16 românesc
Președintele României a avut, joi, o conversație telefonică cu premierul Republicii Estonia, Kristen Michal, în cadrul căreia oficialul eston a transmis mulțumiri pentru intervenția Forțelor Aeriene Române în cadrul misiunii de Poliție Aeriană din statele baltice.
Potrivit informațiilor transmise, șeful Guvernului de la Tallinn a apreciat acțiunea unui avion F-16 românesc din Detașamentul Carpathian Vipers, care a doborât o dronă ce pătrunsese în spațiul aerian eston.
România participă pentru a patra oară, din 2007 până în prezent, la misiunea NATO de Poliție Aeriană în statele baltice, contribuind la securitatea spațiului aerian aliat din regiune.
La misiunea din acest an iau parte șase aeronave F-16 și 101 militari români. Prin această desfășurare de forțe, România își reafirmă angajamentul față de securitatea aliaților NATO și consolidarea Flancului Estic al Alianței.

