Nicușor Dan a discutat cu parlamentarii Uniți pentru România, PACE și neafiliați despre criza politică. Principalele declarații

21 May 2026, 07:11 (actualizat 21 May 2026, 21:18)

Președintele Nicușor Dan a încheiat o primă rundă de consultări pentru desemnarea unui premier, după ce a discutat și cu parlamentarii neafiliaţi sau din grupurile mici. Voturile lor pot conta pentru stabilirea unei majorităţi, în condiţiile în care PSD, PNL şi AUR refuză în acest moment să colaboreze. Şeful statului a primit sugestii despre ce ar trebui să facă și din cine ar trebui format noul cabinet.

Președintele României, Nicușor Dan, a avut joi, la Palatul Cotroceni, consultări cu membrii grupului parlamentar Uniți pentru România, ai grupului parlamentar PACE – Întâi România, precum și cu parlamentarii neafiliați.

Discuțiile au vizat în principal criza politică actuală și identificarea unor soluții pentru asigurarea stabilității guvernamentale, informează Administrația Prezidențială, printr-un comunicat.

Pe agenda întâlnirilor s-au aflat și teme legate de situația economică a țării, măsurile necesare pentru gestionarea provocărilor actuale, dar și activitatea parlamentară și proiectele de lege inițiate recent de deputații și senatorii prezenți la Palatul Cotroceni.

Președintele Nicușor Dan a apreciat deschiderea spre dialog a parlamentarilor și a subliniat necesitatea unei bune colaborări interinstituționale, mai ales într-un context complicat pentru țară.

________________________________________

ACTUALIZARE Reprezentanţii parlamentarilor neafiliaţi au discutat, joi, la Cotroceni, cu preşedintele Nicuşor Dan.

Din delegaţie fac parte: Valentina Aldea, Robert Ghiţă, Ciprian Pintea, Liviu Robe, Victoria Stoiciu, Robert Alecu, George Becali, Ciprian Ciubuc, Dumitru Coarnă, Raisa Enachi, Ioana Grosaru, Aurora Tasica-Simu şi Mariana Vârgă.

Gigi Becali, deputat neafiliat ajuns în Parlament pe listele AUR, a fost singurul parlamentar neafiliat care ar fi trebuit să participe la consultări și nu a mai ajuns la Palatul Cotroceni. El și-a făcut apariția după ce delegația neafiliaților a ieșit de la discuția cu președintele.

George Becali

Ciprian Ciubuc

Neafiliații vor juca un rol decisiv în crearea noului guvern. Tocmai de aceea ne-a chemat domnul președinte astăzi aici. Noi nu dorim să fim doar un instrument de șantaj sau de negociere între partidele mari care vor propune un prim-ministru. De aceea vrem să discutăm asupra programului de guvernare.

Noi, neafiliații, avem în spate niște alegători care ne-au trimis în Parlament și vom susține un guvern care va lua în considerare și doleanțele noastre.

În caz contrar, să ne întoarcem la alegeri anticipate. Cei care au dat jos acest guvern să-și asume PSD și AUR, să-și asume și să vină cu propunerele concrete pentru viitorul guvern.

Mariana Vârgă

Eu am promovat ideea unui guvern asumat de toate forțele parlamentare, pentru că suntem într-o criză evidentă, survenită pe fondul unei stări de austeritate destul de grave, care i-a afectat foarte mult pe cetățenii României.

De asemenea, am promovat ideea unui premier numit politic, pentru că un premier tehnocrat nu își asumă politic, nu decontează politic și nu are responsabilitatea unui premier politic.

Am înaintat și ideea numirii unui vicepremier și a unor miniștri tehnocrați și, desigur, am pus și problema ca președintele statului român să aibă în vedere și această elită a parlamentarilor independenți, neafiliați, din Parlamentul României.

Dumitru Coarnă

Atâta timp cât ți-ai asumat să votezi o moțiune de cenzură pentru căderea unui guvern, este normal și ești obligat să îți asumi și responsabilitatea formării unui nou guvern.

Propunerea mea a fost aceasta. Avem și Constituția de partea noastră. Am făcut această propunere pentru că, atâta timp cât mi-am asumat să votez moțiunea de cenzură, trebuie să ne asumăm, toți cei care am creat această debarcare a Guvernului Bolojan, și pasul următor.

Mi-am asumat acest lucru și i-am sugerat domnului președinte ca, în conformitate cu articolul 103 din Constituție, să desemneze un premier din zona PSD-AUR, care să își asume concret formarea unui guvern.

Aurora Tasica-Simu

Am vorbit cu domnul președinte și am transmis faptul că membrii Partidului Unit sunt pregătiți să își asume responsabilitatea și să vină cu aportul lor pentru a forma un guvern stabil.

Suntem pregătiți să susținem, cu cele cinci voturi, un guvern și un prim-ministru care vin cu un program pentru cetățenii români, un program care să nu fie de genocid social și care să nu împovăreze poporul român.

Raisa Enachi

Eu voi susține un premier care să vină aproape de oameni, iar austeritatea în România să înceapă de sus în jos.

Păturile sociale vulnerabile — și aici vorbim despre persoanele cu dizabilități, despre elevi, despre mame — nu trebuie să mai fie atât de mult înjosite.

Să nu mai venim cu pachete peste pachete, pentru că știm cu toții că au fost deja astfel de măsuri. Așa nu se face economie astăzi, în România.

Robert Alecu: Singura soluție este întoarcerea spre popor și declanșarea alegerilor anticipate. Vă mulțumesc. Am fost unul dintre cei care au susținut moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan. Momentan, vedem că partidele care ar trebui să reprezinte și să constituie o majoritate o resping de la început (…) Actuala configurație politică, nu mai este posibilă coagularea unei majorități care să asigure un guvern puternic, pentru că, așa cum știe toată lumea, un guvern puternic are o largă susținere publică și o largă susținere politică.”

Victoria Stoiciu: România are nevoie urgent de un guvern stabil, pentru că știm cu toții că atribuțiile unui guvern interimar sunt limitate, iar momentul de față necesită foarte multe reforme și foarte multe decizii pe care doar un guvern permanent le poate lua.

Al doilea mesaj al meu către domnul președinte a fost următorul: premierul pe care îl va desemna și guvernul pe care urmează să îl votăm trebuie să aibă în vedere un aspect esențial: să mențină un cordon sanitar clar și fără niciun fel de concesii în raport cu forțele extremiste din Parlament.

Știu că domnul președinte a afirmat deja că nu va gira niciodată și nu va desemna un premier care să se alieze cu forțele extremiste.

ACTUALIZARE Reprezentanții grupului parlamentar PACE – Întâi România au discutat cu președintele Nicușor Dan. Din delegaţie fac parte senatorii Ninel Peia, Adrian Peiu, Clement Sava, Cosmina Cerva, Paul Gheorghe şi deputatul Mădălin Făget.

„I-am spus domnului președinte că există mai multe variante de guvern. Bineînțeles, cea mai bună variantă de guvern este aceea formată din cele trei mari grupuri parlamentare care au semnat și inițiat moțiunea de cenzură. Avem majoritate, adică PACE, AUR și PSD dețin în acest moment 256 de voturi, fără a avea nevoie de minorități sau independenți”, a declarat Ninel Peia.

Am dat curs invitației președintelui României. Am venit și cu un pachet de măsuri pe care o să vi-l prezentăm sau pe care colegii mei vi l-au prezentat deja.

Ideea noastră este de a susține un guvern care să fie constituit din mai multe forțe politice. Susținem o formulă formată din grupul PACE, AUR și PSD sau din grupul PACE și AUR. Acesta este mesajul cu care intrăm la consultările cu domnul președinte.


Uniți pentru România, după consultările de la Cotroceni: Susținem orice formulă pe care președintele va aprecia că trebuie să o învestească

ACTUALIZARE Parlamentarii din grupul Uniți pentru România au avut discuții cu președintele Nicușor Dan. Din delegaţie fac parte cinci parlamentari ai grupului: Răzvan Mirel Chiriţă, Daniel Grofu, Gabriela Porumboiu, Călin Florin Groza, Codruţa Maria Corcheş.

 Chiriţă Răzvan-Mirel, liderul grupului: Poziționarea noastră politică a fost pentru susținerea unei viitoare formule de guvernare pe care președintele va aprecia că trebuie să o învestească. Susținem un premier care va întruni, să spun așa, anumite cerințe pe care președintele le-a menționat în spațiul public și pe care le-am punctat în cadrul discuțiilor de astăzi, cerințe cu care suntem întru totul de acord.

Ne-am exprimat dorința de a contribui la viitorul program de guvernare și avem toată deschiderea pentru a susține orice formulă pe care președintele o va găsi oportună pentru România.

Consultări la Cotroceni. Parlamentarii Uniţi pentru România susţin orice formulă de guvernare propusă de preşedintele

Parlamentarii Grupului Uniţi pentru România sunt pregătiţi să susţină o formulă de guvernare pe care preşedintele Nicuşor Dan o va considera potrivită pentru a fi învestită, un premier care va întruni cerinţele menţionate de şeful statului, a declarat joi deputatul Răzvan Chiriţă, liderul grupului. Afirmaţiile au fost făcute după discuţiile pe care reprezentanţii grupului parlamentar le-au avut cu şeful statului.

Nu au fost avansate discuții legate de viitorul premier. Nu am discutat despre o formulă de guvernare, având în vedere că discuțiile de astăzi cu grupul parlamentar Uniți pentru România au fost bazate pe situația economică și politică a țării, nu pe desemnarea unui candidat la funcția de prim-ministru.

Am spus mai devreme și subliniez din nou: pentru noi este important programul de guvernare. Punem accent pe ceea ce va conține viitorul program de guvernare. Sunt necesare măsuri urgente de relansare economică, de sprijin pentru antreprenori și de sprijin pentru populație. Vom susține un candidat care va avea un program de guvernare ce va cuprinde și o parte dintre solicitările noastre.

Putem susține partidul AUR în guvernare dacă AUR va primi din partea președintelui României mandatul de formare a unei majorități. La fel, trebuie să precizăm că un viitor program de guvernare avansat de George Simion trebuie să cuprindă și aspectele pe care noi le susținem.

Discuțiile vizează situația economică și politică a țării și vor avea loc în temeiul prevederilor articolului 80 alineatul (2) din Constituția României.

Potrivit Administrației Prezidențiale, consultările vor începe la ora 09:00, cu parlamentarii din grupul Uniți pentru România. De la ora 10:00 sunt programați reprezentanții grupului parlamentar PACE – Întâi România, iar de la ora 11:00 vor avea loc discuțiile cu parlamentarii neafiliați.

Consultările vin în contextul discuțiilor politice privind formarea unei majorități parlamentare și stabilizarea situației politice și economice.

Șeful statului dorește să afle și poziția acestora: dacă ar putea susține un guvern minoritar de stânga sau de dreapta ori dacă văd mai degrabă constituirea unui guvern cu premier tehnocrat. Pentru că, de această dată, este foarte greu de creat o majoritate politică, opinia celor din opoziție va conta.

Știm deja că, în aceste zile, se poartă negocieri și cu reprezentanții opoziției.

Mai mult, surse politice spun că și social-democrații negociază cu toate partidele de opoziție și cu parlamentarii neafiliați, pentru a crea chiar și un guvern monocolor, dacă PSD va intra la guvernare și dacă UDMR nu își va dori un guvern minoritar alături de social-democrați.

Este posibil, așadar, să se ajungă și la acest scenariu. Într-o astfel de variantă, PSD ar avea nevoie de 50-60 de voturi, un număr foarte mare. Asta ar însemna că social-democrații ar trebui să convingă mulți parlamentari din AUR, dar și neafiliați sau aleși din alte grupuri parlamentare, precum PACE.

Rămâne de văzut ce formulă va contura Nicușor Dan după consultările de mâine cu partidele din opoziție. Șeful statului așteaptă aceste discuții pentru a putea construi un scenariu politic.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite