Mașină 100% solară, construită de studenți la Cluj. Noul model are două locuri și autonomie de până la 400 km

19 May 2026, 09:06 (actualizat 19 May 2026, 09:10)

Studenții clujeni au bifat o nouă reușită de prestigiu: au construit, prin forțe proprii, o nouă mașină cu încărcare solară, cu care vor participa la competiții internaționale de profil. Noul autoturism concurează într-o categorie în care vehiculele trebuie să fie cât mai apropiate de cele produse în serie și să aibă loc pentru cel puțin doi pasageri.

Mașina este 100% solară, are caroserie din fibră de carbon și este mult mai ușoară decât automobilele clasice. Noul model, cu două locuri, poate atinge 100 de kilometri pe oră și este alimentat de panouri solare, iar bateria stochează surplusul de energie.

Prototipul pornește de la experiența acumulată anul trecut, când echipa din Cluj a participat la una dintre cele mai mari competiții dedicate vehiculelor solare, în Australia.

„Anul acesta o să avem o nouă mașină, cu două locuri, și vom participa la clasa Cruiser. Scopul lor este să imite vehiculele pe care le vedem pe stradă”, a explicat Paul Opriș, coordonatorul proiectului.

Studenții au adus îmbunătățiri și mașinii de anul trecut, în special la fiabilitatea sistemelor electrice și mecanice, la direcție, suspensii și baterie.

În proiect sunt implicați aproximativ 70 de studenți din mai multe facultăți. „Experiența acumulată în cadrul Solis se transpune foarte ușor în munca inginerilor de zi cu zi, a spus Marian Vlad, coordonator software.

Ideea vehiculului solar a apărut în 2018, iar de atunci echipa a reușit să reducă greutatea prototipului de la aproape 500 de kilograme la sub 200. Autonomia estimată a mașinii este acum de până la 400 de kilometri.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite