Hantavirus. Organizația Mondială a Sănătății: Nu există niciun semn că asistăm la începutul unei epidemii mai ample

12 May 2026, 14:34 (actualizat 12 May 2026, 21:10)

Directorul Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii atrage atenția că în săptămânile viitoare ar putea apărea și alte cazuri de hantavirus, având în vedere perioada lungă de incubaţie a virusului. Peste 100 de pasageri şi membri ai echipajului au fost evacuați de pe vasul pe care a apărut focarul.

Cetățeanul spaniol care a fost depistat pozitiv cu hantavirus are febră și dificultăți de respirație, dar starea sa este stabilă. La fel și pasagera aflată în Franța. Alți 17 pasageri americani ai vasului Hondius se află în continuare sub supraveghere în Nebraska. Unul dintre ei a fost declarat infectat cu agentul patogen. În total, 11 cazuri au fost confirmate printre pasagerii sau membrii echipajului navei de croazieră. Dintre aceștia, trei au murit.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, director OMS: Nu au existat decese din data de 2 mai, când OMS a fost informată pentru prima dată despre cazurile multiple. În acest moment, nu există niciun semn că asistăm la începutul unei epidemii mai ample.

Cei 100 de pasageri evacuați de pe vas au 20 de naționalități diferite. Recomandarea OMS este ca aceștia să fie monitorizați, într-un centru de carantină sau la domiciliu, timp de 42 de zile începând de la ultima expunere, adică până în data de 21 iunie.

Directorul Centrului pentru Controlul și Prevenirea Bolilor din Statele Unite a declarat, de asemenea, că focarul de hantavirus de pe nava de croazieră este foarte diferit de COVID și ar trebui gestionat într-o altă manieră, deoarece riscul pentru public este mult mai mic.

Jay Bhattacharya – director CDC: Riscul epidemiologic este foarte, foarte diferit. Este o boală cu risc ridicat de mortalitate dacă o contractezi. Dar, spre deosebire de Covid, transmiterea de la persoană la alta este mult, mult mai redusă.

Acesta nu este primul focar al tulpinii Andes a hantavirusului. Un focar asemănător a izbucnit în 2018 într-un mic oraș din sud-vestul Argentinei. 11 locuitori și-au pierdut viața atunci. Pacientul zero s-a infectat la țară. Apoi a participat la o petrecere și a răspândit virusul.

Cercetătorii au descoperit că vârful de transmitere are loc atunci când apare febra. Cazul a servit drept punct de referință pentru Organizația Mondială a Sănătății și alte țări din întreaga lume.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite