Hantavirus: Utimele două zboruri de evacuare a pasagerilor de pe vasul MV Hondius au aterizat în Ţările de Jos
Ultimele două aeronave având la bord pasageri şi membri ai echipajului evacuaţi de pe vasul de croazieră MV Hondius, pe care a fost depistat un focar de hantavirus, au aterizat la Eindhoven, în Ţările de Jos, în noaptea de luni spre marţi, conform unui jurnalist AFP.
Cele două avioane care au decolat din arhipelagul spaniol Insulele Canare au transportat în total 28 de persoane, potrivit ministerului olandez al Afacerilor Externe.
La bordul primului avion se aflau şase pasageri ai vasului Hondius (patru australieni, un neozeelandez şi un britanic rezident în Australia). Aceste şase persoane urmau să fie cazate într-un centru de carantină situat în apropierea aeroportului, înainte de a pleca spre Australia.
Purtând halat medical alb şi mască de protecţie, pasagerii au coborât din avionul pentru curse cu scop medical, ţinând strâns la piept câte un sac cu obiectele personale, înainte de a intra în terminal.
Al doilea avion a transportat 19 membri ai echipajului navei, un medic britanic, un epidemiolog al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) şi un altul al Centrului European de Prevenire şi Control al Bolilor (ECDC). Aceştia purtau mască de protecţie şi aveau asupra lor tot câte un sac cu bunurile personale.
Vasul de croazieră MV Hondius a părăsit luni insula spaniolă Tenerife cu destinaţia Rotterdam, în Ţările de Jos, unde urmează să fie supus unor proceduri pentru dezinfectare.
Nava mai are la bord 25 de membri ai echipajului şi doi membri ai personalului medical, precum şi trupul unei pasagere de naţionalitate germană care a decedat în timpul croazierei.
Autorităţile australiene au declarat marţi că pasagerii rezidenţi în Australia şi Noua Zeelandă evacuaţi de pe vasul Hondius se aflau ‘în stare bună de sănătate’ după ce au fost transferaţi în Ţările de Jos. Ei urmează să fie repatriaţi în Australia în următoarele zile cu un zbor charter, în condiţii stricte de biosecuritate, conform agenţiei de presă EFE.
„Toţi sunt în stare bună de sănătate şi au o dispoziţie relativ bună, în pofida experienţei”, a declarat ministrul australian al Sănătăţii, Mark Butler, la o conferinţă de presă. Oficialul a adăugat că guvernul australian lucrează pentru a finaliza aranjamentele logistice complexe necesare pentru transferul tuturor celor şase persoane, inclusiv al neozeelandezului, ‘în următoarele 48 de ore’.
Ministrul a explicat că dificultăţile au apărut atât ca urmare a distanţei mari dintre Europa şi Australia, cât şi a cerinţelor sanitare stricte impuse pentru operarea zborului.
Conform rutei planificate, pasagerii vor fi transportaţi mai întâi la o bază a Forţelor Aeriene Regale Australiene din Perth, pe coasta de vest a ţării, iar de acolo direct la centrul de carantină Bullsbrook, o unitate construită în timpul pandemiei de COVID-19 şi care va fi folosită pentru prima dată pentru a găzdui călătorii repatriaţi din cauza unei urgenţe sanitare.
Autorităţile australiene anticipează că pasagerii vor rămâne izolaţi timp de cel puţin trei săptămâni sub supravegherea specialiştilor, deşi Butler a avertizat că perioada ar putea fi prelungită pentru a respecta recomandările OMS, care indică până la 42 de zile de monitorizare epidemiologică pentru contactele apropiate ale cazurilor de hantavirus.

