Haos și dublu standard, cu și fără VAR, în arbitrajul european. Cazurile West Ham și Atletico Madrid

Meciul Arsenal – West Ham a devenit o nouă sursă de comentarii negative la adresa arbitrajului video / Profimedia Images
11 mai 2026, 14:22

Arsenal a reușit o victorie crucială, 1-0 pe terenul londonezilor de la West Ham, scor care duce ”tunarii” la un pas de câștigarea Premier League, în timp ce echipa ”ciocănarilor” este cu un pas mai aproape de retrogradare.

Cu doar două etape înainte de încheierea campionatului Angliei, Arsenal s-a distanțat la 5 puncte de locul 2 (79 de puncte, față de 72 – Manchester City), iar West Ham a căzut pe locul 18, primul retrogradabil din 20 de echipe.

Meciul a devenit o nouă sursă de comentarii negative la adresa arbitrajului, iar mulți suporteri au arătat cu degetul spre decizia arbitrajului comun, teren+VAR, privind anularea golului egalizator al lui West Ham, din ultimul minut de joc, pentru un presupus fault în atac la portarul lui Arsenal, Raya.

Inițial, arbitrul din teren a dictat gol valabil, dar la intervenția VAR a anulat golul pe motiv că un jucător al lui West Ham l-a împiedicat pe portarul lui Arsenal să respingă mingea.

Decizia, au comentat experții în arbitraj, poate fi acoperită de regulament. Dar problema reclamată de imensa majoritate a suporterilor altor echipe, inclusiv din afara Angliei, este aceea că nenumărate faze de acest gen, petrecute la meciurile din Premier League în acest sezon, au fost lăsate să ”curgă”, iar portarii, chiar dacă au fost jenați sau inclusiv faultați în careul de 6 metri, decizia finală a fost gol valabil, nu fault.

Cu alte cuvinte, scriu comentatorii și jurnaliștii de sport, o dublă măsură, dublu standard, puse pe seama felului în care arbitrii iau decizii majore.

Mai mult, postările din social media de după meci, din partea suporterilor de la echipe adversare ale Arsenal din Premier League, au făcut aluzie la o situația la fel de gravă, petrecută la meciul retur din a prima semifinală a Champions League (Arsenal-Atletico Madrid 1-0).

Atunci, echipa spaniolă a avut penalty clar, prin faultul comis de jucătorul lui Arsenal, Calafiori, la atacantul lui Atletico, Antoine Griezman, dar arbitrajul, din teren+VAR, a ignorat complet faza, scandalizând lumea fotbalului și obligându-i pe madrileni să facă plângere la UEFA.

Dacă arbitrul acorda lovitură de la 11 metri pentru echipa lui ”Cholo” Simeone și scorul devenea egal 1-1, Arsenal nu mai avea garantată calificarea în finala de la Budapesta, unde îi va întâlni pe francezii de la PSG.

Imediat după meciul de ieri de pe London Stadium, căpitanul echipei West Ham, Jarrod Bowen, a declarat pentru BBC Sport:

„O adevărată lovitură. Credeam că ne-am descurcat foarte bine să revenim în meci și ni s-a luat totul.

„Dacă te uiți la reluări timp de cinci minute, vei găsi ceva (n.r. – adică, motive să anulezi golul) – multe îmbrânceli și multe țineri. Sunt sigur că, dacă te uiți suficient de mult, vei găsi mereu ceva. E fault decizia corectă? Nu.

Simt frustrare. Unde este consecvența? Ca suporter, nu vrei să sărbătorești un gol și apoi să aștepți opt minute ca să ți-l ia.

Cornerele sunt fizice. Premier League este  o ligă fizică. De aceea toată lumea o iubește. Trebuie să te aștepți la contact la corner. Dacă acorzi fault la faza asta, trebuie să acorzi toate penalizările pentru ținere din lume și nu așa vor oamenii să se desfășoare jocul.

„Nu vreau să pară amar ce spun, dar săptămâna trecută am avut o fază în care Tomas Socuek a fost ținut la Brentford și nu am primit penalty. Dar atunci nu poți acorda unul ca acela astăzi.”

În replică, cei de la Arsenal nu văd o problemă în decizia arbitrului care a anulat golul egalizator al lui West Ham.

„S-au întâmplat multe, după cum ați putut vedea. La început, nu am văzut ce s-a întâmplat cu faultul asupra lui David [Raya], pentru că și eu mă aflam în mulțime. El era destul de convins că a fost fault, așa că m-am simțit destul de ușurat în acel moment.

Am crezut că a fost fault, dar în astfel de momente nu poți fi niciodată sigur ce vor decide arbitrul și VAR-ul. Din momentul în care a spus că a fost fault, m-am simțit, evident, foarte ușurat. De cele mai multe ori știi că va fi în favoarea ta dacă se duc la monitor, pentru că asta înseamnă că VAR a văzut ceva. Ar trebui să fie fault.”, a spus Leandro Trossard, autorul golului de 1-0 pentru Arsenal.

Golul de 1-1 anulat lui West Ham în ultimul minut a stârnit multă polemică în presa de pe continent.

O greșeală a lui Raya la ieșirea din poartă, provocată de o apucare a brațului său de către Pablo, a dus la egalarea echipei West Ham. Arbitrul s-a dus la ecranul video și, după aproape 5 minute de deliberare, a anulat golul”, a scris ziarul spaniol AS.

Rob Green, fost portar din Premier League, a comentat în direct la BBC Radio 5, chiar de pe stadion:

”Cele două contraste. Bucurie în tribuna oaspeților [în sectorul rezervat suporterilor oaspeților], și disperare pentru West Ham, care sunt furioși, nu le vine să creadă.

Decizia controversată din prelungiri va face senzație. Cred că au fost vreo cinci sau șase faulturi comise simultan în careul de pedeapsă. Raya a fost faultat acolo, dar am văzut de nenumărate ori pe tot parcursul sezonului cum portarii erau faultați și se acordau goluri; acesta a fost unul care a mers în favoarea lui Arsenal.”

Ziarul britanic The Guardian a descris impecabil emoția din finalul meciului West Ham-Arsenal, 0-1:

”A fost un final cu totul extraordinar pentru un meci în care tensiunea părea să domine totul. Spectacolul era sufocat. Miza era aproape prea mare pentru ambele echipe. Și iată-ne acolo, jucătorii celor două echipe stând pe marginea terenului, în spatele arbitrului Chris Kavanagh, în timp ce acesta studia cu atenție reluarea de pe ecran, la îndemnul asistentului video Darren England, cu inima bătând cu putere, la fel ca a tuturor celor prezenți în stadion.

Arsenal conducea cu 1-0 grație golului marcat de Leandro Trossard în minutul 83, care venise la scurt timp după ce David Raya realizase o paradă extraordinară în situație de unu la unu, împiedicând mijlocașul West Ham, Mateus Fernandes, să înscrie.

Acum, West Ham are o șansă de salvare. Sau oare nu? Totul s-a redus la interpretarea lui Kavanagh a momentului în care West Ham și-a trimis portarul, Mads Hermansen, în atac pentru o lovitură de colț de totul sau nimic în minutul 95 și, după o înghesuială de jucători, rezervistul de la West Ham, Callum Wilson, a trimis un șut peste linie.

Problema pentru West Ham era că un alt jucător de rezervă, Pablo, se avântase la corner cu un braț întins peste Raya, care a strigat „fault”.

. Cu voce tare. La fel au făcut și toți cei legați de Arsenal, fie că se aflau acolo, fie că urmăreau meciul de la distanță.

Kavanagh a ezitat mult înainte de a lua o decizie și, în timp ce se gândea, nu era deloc exagerat să ai senzația că era în joc titlul din Premier League. Poate chiar și ultimul loc de retrogradare”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite