Protest exploziv la Bienala de la Veneția: Pussy Riot și Femen au luat cu asalt pavilionul Rusiei

Protest la Bienala de la Veneţia / Profimedia Images
6 May 2026, 15:23 (actualizat 7 May 2026, 00:01)

Un protest de amploare a izbucnit miercuri, 6 mai, la Bienala de Artă de la Veneția, după ce activistele grupurilor feministe Pussy Riot și Femen au intrat în pavilionul Rusiei și au organizat o manifestație împotriva războiului din Ucraina și a participării Moscovei la prestigiosul eveniment cultural.

Potrivit unui comunicat comun al celor două organizații, aproximativ 50 de membre Pussy Riot, purtând cagule roz, au interpretat piesa „Disobey”, un cântec cu versuri dure împotriva fascismului și a crimelor comise în timpul războiului. În același timp, activistele Femen au pătruns în fața pavilionului cu steaguri ucrainene și fumigene albastre și galbene, scandând lozinci anti-război.

Poliția aflată la fața locului a intervenit rapid, iar mai multe protestatare au fost imobilizate după ce au reușit să intre în clădire.

Acțiunea marchează prima colaborare publică dintre Pussy Riot și Femen, două dintre cele mai cunoscute grupări feministe și anti-autoritare din Europa de Est.

Revenirea Rusiei la Bienala de la Veneția a stârnit controverse încă de la anunțul oficial, întrucât pavilionul este finanțat de Kremlin, iar comisara acestuia, Anastasia Karneeva, ar avea legături cu complexul militar-industrial rus.

Înaintea deschiderii Bienalei, cofondatoarea Pussy Riot, Nadya Tolokonnikova, i-a cerut public directorului Bienalei, Pietrangelo Buttafuoco, să ofere spațiu artistic deținuților politici ruși, nu reprezentanților statului rus.

„În timp ce Pietrangelo Buttafuoco își întâmpină oaspeții ruși cu șampanie, drone și rachete balistice cad peste Ucraina, iar mii de prizonieri de război și deținuți politici stau în celule reci”, a declarat Tolokonnikova.

La rândul său, activista Femen Inna Shevchenko a afirmat că pavilionul Rusiei este construit pe „un piedestal invizibil de sânge ucrainean”.

„Statul terorist rus folosește cultura pentru a se deghiza. Sângele este singurul mediu artistic al Rusiei. Tot restul este decor”, a spus Shevchenko.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite