Radu Miruță (USR): Asta este trădare națională: să ai 36 de ani pe mână o industrie și să o faci țăndări

5 May 2026, 13:42 (actualizat 5 May 2026, 14:01)

Ministrul Economiei, Radu Miruță, care e și interimar la Transporturi, a lansat un atac la adresa PSD și AUR, în plenul Parlamentului, la dezbaterea moțiunii de cenzură împotriva Guvernului Bolojan. Miruță a susținut că moțiunea nu este despre premierul Ilie Bolojan, ci despre confruntarea dintre „un vechi mod de a face politică” și o guvernare care încearcă să aducă transparență, concursuri și responsabilitate în companiile statului.

Radu Miruță a criticat faptul că, din partea PSD, la dezbaterea moțiunii au luat cuvântul foști membri ai Guvernului care, potrivit acestuia, au susținut anterior măsurile Cabinetului.

„Să vorbească la moțiunea de astăzi a PSD și AUR, din partea PSD, un fost secretar general al Guvernului (n.r. Radu Oprea), care a aprobat absolut toate măsurile acestui Guvern, care a căpușat industria națională de armament prin punerea directorului de cabinet director acolo, și un ministru al Muncii, care a plecat dintr-o coaliție dorind să nu mai muncească atunci când țara avea nevoie, nu este un semnal că țara asta se face bine”, a declarat Radu Miruță.

Vicepremierul a afirmat că moțiunea de cenzură nu vizează doar persoana premierului Ilie Bolojan, ci un conflict între două moduri de a face politică.

„Moțiunea de astăzi nu este despre Ilie Bolojan, oricât de tare ați vrea să vă scuzați dumneavoastră prin asta. Este o confruntare între un vechi mod de a face politică, prin care unii controlau toată puterea instituțiilor statului, fără concurs, fără tragere la răspundere, fără transparență, și între alții, care aducem selecții în companiile statului, care îi tragem la răspundere pe cei care nu livrează și care îi trimitem la Parchet pe cei care încalcă legea. Despre asta este vorba în această moțiune”, a spus Miruță.

Atac la PSD și AUR: „Încearcă să răstoarne masa”

Radu Miruță a acuzat PSD și AUR că încearcă să provoace o criză politică fără să prezinte un plan pentru perioada de după moțiune.

„Cei care au condus România în ultimii ani și care astăzi nu mai au direcție și nici voturi încearcă să răstoarne masa, cu speranța că, dacă văd farfuriile invers, vor nimeri în dreptul uneia mai bune. Însă nu vin și ne spun ce urmează după”, a afirmat vicepremierul.

El s-a adresat direct parlamentarilor AUR, spunând că USR nu va permite ca România să fie dusă într-o direcție influențată de Moscova.

„V-am adus astăzi, în special colegilor de la AUR, o busolă, pentru a vă garanta că, atât timp cât noi, la USR, suntem în acest Parlament, nu vom permite ca țara asta să meargă pe direcția pe care o vreți dumneavoastră. Nu vom permite ca în țara asta Moscova să decidă, printr-un partid ca AUR, încotro să se îndrepte lucrurile”, a declarat Miruță.

Vicepremierul i s-a adresat și liderului AUR, George Simion, pe care l-a acuzat că încearcă să evite subiectul colaborării cu PSD.

„Și da, domnule Simion, n-a fost ușor să fie Nicușor. Nu-l mai atacați degeaba și nu vă mai legați de dumnealui, încercând să evitați parteneriatul pe care îl faceți astăzi cu PSD”, a spus Miruță.

„Vă dau o veste: după cum v-ați asociat astăzi cu PSD, degeaba țintiți să candidați la președinție, că va fi și mai ușor să pierdeți data viitoare”, a adăugat el.

„Vă este frică de faptul că vă pierdeți influența”

Radu Miruță a susținut că unii dintre parlamentarii care susțin moțiunea și-au pierdut „busola morală” și încearcă să acuze fără dovezi.

„Unii dintre dumneavoastră v-ați pierdut de mult această busolă morală și, speriați că vă pierdeți influența, încercați nu numai să vă acuzați unii pe alții de trădare națională. Ce ați ajuns? Să mă acuzați și pe mine? Fără fapte, fără dovezi, fără niciun fel de document”, a spus vicepremierul.

El a afirmat că teama reală a celor criticați este pierderea influenței și faptul că unele numiri au ajuns să fie verificate de procurori.

„Știți de ce? Pentru că vă este frică de faptul că vă pierdeți influența. Vă este frică de faptul că unii dintre dumneavoastră au fost trimiși la procurori să fie verificați despre cum au ajuns în funcții de conducere și despre cum au căpătat această influență. Pentru că v-am pus în față lumina care vă arată cum v-ați bătut joc de industria națională din țara asta”, a declarat Miruță.

Industria de apărare, în centrul discursului

Vicepremierul a acuzat PSD că a controlat timp de decenii industria națională de apărare, fără să o dezvolte.

„Astăzi, într-o țară cu război la graniță, România, după 36 de ani în care toată industria aceasta de apărare a fost butonată de Partidul Social Democrat, ajunge ca în cele mai multe dintre fabricile din România să avem buruieni. Avem aceste buruieni pentru că dumneavoastră nu ați avut timp de 30 de ani capacitatea să arătați că puteți face lucruri”, a spus Radu Miruță.

El a numit această situație „trădare națională”.

„Asta este trădare națională: să ai 36 de ani pe mână o industrie și să o faci țăndări”, a declarat vicepremierul.

Miruță a susținut că, în ultimele luni, actuala guvernare a început „curățenia” în mai multe ministere și a repus în mișcare capacități de producție.

„În câteva luni, la ministerele Economiei, Apărării, Mediului și Externelor, am început curățenia, am repus în mișcare capacități de producție, am pus bazele unei fabrici noi în județul Brașov, am impus reguli clare pentru ca ceea ce se contractează din partea Guvernului României în zona militară să fie produs în România, cu fabrici în România”, a afirmat Miruță.

Vicepremierul a criticat și modul în care au fost făcute unele contracte publice, dând exemplul unui contract pentru trenuri.

„Nu cum am văzut la Ministerul Transporturilor în aceste zile, că pentru un contract de 91 de trenuri nici măcar un geam nu a fost cerut să fie produs în România”, a spus acesta.

„Vreți controlul României, dar nu aveți decât 20% din voturi”

În finalul discursului, Radu Miruță a acuzat PSD și AUR că urmăresc controlul asupra instituțiilor statului, deși nu au susținerea majorității românilor.

„Poate că vă aduceți aminte că niciodată în istorie minciuna, manipularea și asuprirea celui de lângă tine nu au durat o veșnicie și, la fel cum s-a întâmplat în istorie, a venit timpul ca astăzi să dați ochii cu realitatea”, a declarat vicepremierul.

„Vreți controlul României, dar nu aveți decât 20% din voturi. Vă comportați ca și cum ați fi niște boieri cărora noi, simplii iobagi, vă datorăm respect doar pentru că dumneavoastră existați”, a spus Miruță.

Vicepremierul a încheiat cu un mesaj dur, susținând că USR se opune celor care au folosit companiile de stat pentru interese personale sau politice.

„Nu ne vindem țara, chiar dacă dumneavoastră sunteți cei care vreți asta. Noi suntem aici să o apărăm de hoții care, de 30 de ani, o protejează atât de bine încât numai rudele lor prosperă de pe urma companiilor de stat”, a declarat Radu Miruță.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite