Diana Buzoianu (USR), în Parlament: Această criză fabricată în laboratoarele de la București și de la Moscova costă. Deja românii plătesc 2,2 miliarde de euro

5 May 2026, 12:46 (actualizat 5 May 2026, 13:27)

Deputata USR Diana Buzoianu, ministru al Mediului în guvernul Bolojan, a declarat în Parlament, la dezbaterea moțiunii de cenzură, că această criză politică costă deja românii și a lansat un atac la adresa inițiatorilor moțiunii, PSD și AUR, avertizând că românii „văd și vor cere socoteală”.

Ministrul Mediului a făcut un bilanț al costurilor pe care le-a generat deja demersul PSD-AUR: „Vestea proastă este că această criză fabricată în laboratoarele de la București și de la Moscova deja costă românii. Deja românii plătesc 2,2 miliarde de euro. Plătim ca să nu se prăbușească leul. În 2,2 miliarde de euro am plătit deja pentru mârșăvia politicianistă pe care ați numit-o pompos moțiune de cenzură.

Buzoianu a contrastat această veste proastă cu una bună: românii „văd foarte clar cum se separă apele în politica din România”, a spus ea. În acest context, a criticat direct PSD: „PSD mai este pro-european doar cu steagul când și-l pune la conferințele de presă.”

Grupurile de interese, în vizor

Ministrul a invocat experiența directă din primele zile de mandat, când s-a confruntat cu presiuni din partea unor grupuri care urmăreau să-și protejeze privilegiile.

Grupurile de interese, m-am întâlnit cu ele din primele zile de mandat. Ele erau cele care se luptau să fie protejate, bine mersi, clădirile ilegale de pe plaje. Ele erau cele care se luptau ca balastierile ilegale să fie în continuare ascunse”, a declarat Buzoianu.

CITIȚI ȘI: Bolojan, atac dur în Parlament: „Oameni care locuiesc în penthouse-uri vin să explice cât e de greu”

Ministrul a acuzat că miza reală a moțiunii nu este despre oameni, ci despre privilegii: „Această moțiune de fapt nu este despre oameni, nu este despre interese, nu este despre economie. Este pur și simplu despre privilegii. Sunteți disperați pentru că pur și simplu vedeți că se închid robinetele cu banii publici care înainte ajungeau în buzunarele dumneavoastră.”

Avertisment direct către parlamentari

Buzoianu a lansat un avertisment: „Nu uitați, dragi parlamentari, că aceste ziduri din Parlament nu sunt suficient de mari cât să nu vă vadă milioane de români. Milioane de români vă văd și milioane de români vă vor cere socoteală.”

„Pentru fiecare hoț care se bucură astăzi că este salvat și că privilegiile lui nu vor mai fi oprite, pentru fiecare hoț există mii de români care muncesc cinstit, se duc acasă și-și câștigă un salariu onest în fiecare lună”, a mai spus Buzoianu.

Miza votului

Buzoianu a încheiat definind votul în termeni tranșanți: „Astăzi nu se votează o moțiune sau împotriva unui partid sau altul. Astăzi se votează dacă România este o pradă a unui partid pe persoana fizică a unor politicieni sau a altora care care jinduiesc la această putere, sau dacă România rămâne o țară care respectă românii.”

Moțiunea de cenzură a fost prezentată săptămâna trecută în plenul reunit al Parlamentului de liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu.

Votul este secret cu bile, iar pentru ca moţiunea să fie adoptată este nevoie de cel puţin 233 de voturi “pentru”. Grupurile PSD, AUR şi PACE – Întâi România au împreună 231 de parlamentari.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite