Bolojan, discurs despre companii de stat, baroni locali și acuzații la adresa PSD: „Dacă moțiunea este adevărată, unde ați fost până acum?”

5 mai 2026, 12:28 (actualizat 5 mai 2026, 13:49)

Premierul Ilie Bolojan a declarat în plenul Parlamentului că moțiunea de cenzură depusă împotriva Guvernului este ”mincinoasă, cinică și artificială”.

Ilie Bolojan a spus că moțiunea de cenzură face referire la companii de stat, la modul în care s-a guvernat și la „o metaforă care deranjează”, însă a acuzat PSD de lipsă de coerență politică.

„Această moțiune face vorbire despre societăți comerciale, despre cum s-a guvernat și despre o metaforă care deranjează. Are o fractură logică, mai ales din partea celor de la PSD, care au contrasemnat-o sau au citit-o. Știți de ce? Dacă este adevărată moțiunea, unde ați fost până acum? Nu ați fost în Guvern? Dacă nu este adevărată, mie mi-ar fi rușine să semnez așa ceva”, a declarat Ilie Bolojan.

Premierul a afirmat că a preluat funcția într-un moment dificil, când România avea cel mai mare deficit din Uniunea Europeană.

„Acum 10 luni am acceptat această funcție și am venit într-o situație dificilă, să fac ce trebuie, nu ce este popular, ci ce este necesar. România venea din 2024 cu cel mai mare deficit din Uniunea Europeană, 9,3% din PIB. Nu eu l-am produs. L-am găsit și nu-l puteam ascunde. Coaliția a decis să-l rezolve, dacă vă aduceți aminte”, a spus Bolojan.

El a susținut că România a ajuns în această situație pentru că guvernele anterioare au amânat reformele.

„Am ajuns în această situație pentru că guvernele anterioare au amânat reforme, au ignorat realitățile până când nu a mai fost posibil să fie ocolite, iar agențiile de rating, piețele financiare și partenerii europeni ne-au mai păsuit până la alegerile prezidențiale. Dar indulgența lor, știți foarte bine, nu s-a întins mai mult de luna iulie, până la primul ECOFIN”, a declarat premierul.

Bolojan: PSD nu și-a asumat postul de premier

Premierul a acuzat PSD că a evitat să își asume funcția de prim-ministru, deși știa situația bugetară.

„Unii dintre cei care astăzi semnează moțiunea știu exact ce au lăsat în urmă. Știau cifrele. Au fost în guvernare, dar PSD nu și-a asumat postul de premier, preferând ca altul să-și asume riscurile”, a spus Bolojan.

„Au calculat, în stilul caracteristic, că vor ocupa doar funcțiile și vor profita de avantajele guvernării, așa cum fuseseră obișnuiți, venind în tura a doua”, a adăugat el.

Ilie Bolojan a spus că și-a asumat mandatul în condiții de presiune majoră, fără să se aștepte la aplauze.

„Mi-am asumat funcția de premier fiind conștient că vine la pachet cu o presiune uriașă și că nu voi primi aplauze din partea cetățenilor, dar am ales să fac ce era urgent și necesar pentru țara noastră, cu toate dificultățile, cu toate problemele care au fost, cu patru partide plus grupul minorităților”, a afirmat premierul.

„Am coborât deficitul la 7,9% din PIB”

Premierul a prezentat și un bilanț al primelor zece luni de guvernare, susținând că rezultatele sunt ale întregii echipe guvernamentale.

„În cele zece luni am făcut câteva lucruri și, pentru asta, indiferent că sunt în bănci sau în sală, trebuie să le mulțumesc tuturor miniștrilor cu care am colaborat, pentru că aceste rezultate sunt rezultatul unei echipe. Acesta este adevărul”, a spus Ilie Bolojan.

Potrivit acestuia, Guvernul a reușit să reducă deficitul și să recâștige încrederea piețelor.

„Am coborât deficitul la 7,9% din PIB. Cel mai important lucru este că am recâștigat încrederea piețelor în Guvernul României, iar în primul trimestru al acestui an se confirmă acest trend”, a declarat premierul.

Bolojan a afirmat că veniturile statului au crescut, iar colectarea s-a îmbunătățit.

„Veniturile statului au crescut în această perioadă cu peste 15%. Am colectat mai bine, am promis ordine în finanțe și asta am făcut”, a spus el.

Premierul a susținut și că șefii ANAF și ai Vămii nu au mai fost negociați politic.

„Să știți că, pentru prima dată, din câte știu, șefii de la ANAF și de la Vamă nu au mai fost negociați politic și nu au fost numiți de premierul României pe post de umbrele pentru diferite sectoare. Pentru prima dată, i-a numit ministrul de Finanțe”, a declarat Bolojan.

Investiții de 165 de miliarde de lei și renegocierea PNRR

Ilie Bolojan a afirmat că Executivul a menținut investițiile, în ciuda presiunii de reducere a deficitului.

„Am menținut investițiile. Ați vorbit de investiții? Totuși, ne uităm la cifre. Investițiile anul acesta sunt de 165 de miliarde de lei. Sigur, o componentă importantă o reprezintă fondurile europene, dar sunt 8% din PIB și nu este ușor să faci asta în condițiile în care trebuie să reduci deficitul. Și știți asta când vă uitați la cifre”, a spus premierul.

El a vorbit și despre renegocierea PNRR și plata datoriilor restante.

„Am renegociat PNRR-ul. Nu a fost o treabă ușoară pentru a recupera banii. Când am preluat acest mandat, am plătit datoriile restante față de constructori. Să știți că anul acesta toate datoriile din zona de sănătate, unde aveam arierate de ani de zile, și din zona constructorilor au fost achitate și nu am mai prelungit acest sistem”, a declarat Bolojan.

Premierul a menționat și reforma pensiilor magistraților.

„Am început să corectăm nedreptățile, adoptând reforma pensiilor magistraților: pensionarea la 65 de ani, nu la 48 sau la 50 de ani, și plafonarea pensiei la 70%. Toți o cereau, dar niciun guvern nu s-a legat de problema asta”, a spus el.

Bolojan a susținut că, atunci când aceste măsuri trebuiau explicate public, sprijinul politic era redus.

„Să știți că, atunci când trebuia să cobori la briefing să prezinți acest subiect, coborai singur, pentru că inițiatorii nu voiau să coboare”, a afirmat premierul.

Reduceri de cheltuieli și program de relansare economică

Premierul a declarat că Guvernul a redus sporurile și cheltuielile de personal, dar că procesul trebuie continuat.

„Am redus sporurile și cheltuielile de personal. Dacă ne uităm, o să vedem că au scăzut cu aproximativ 5%, dar cheltuielile au scăzut cu mult mai puțin decât au crescut veniturile. Trebuie continuată reducerea de cheltuieli, în așa fel încât costul echilibrării să fie corect împărțit”, a spus Bolojan.

El a vorbit și despre reducerea de 10% în administrație.

„Am venit cu reducerea de 10% în administrație. Am făcut-o cu mare greutate, după luni de zile, cu frâna de mână trasă. Știu asta toți cei care au fost la negocieri”, a declarat premierul.

Bolojan a precizat că Guvernul a lucrat și la un program de relansare economică.

„Am realizat un program de relansare economică, care trebuie închis și propus până la sfârșitul lunii mai. Și, în fine, Comisia Europeană ne-a validat această traiectorie. Dobânzile au început să scadă. Este adevărat, a venit războiul din Golf și a venit moțiunea și hărmălaia de dinainte de moțiune”, a spus el.

„Această moțiune este mincinoasă, cinică și artificială”

Ilie Bolojan a acuzat că moțiunea se bazează pe date nereale și nu ține cont de contextul intern și extern.

„Aș vrea să spun câteva lucruri legate de cum s-a ajuns aici. Totuși, această moțiune este mincinoasă, este cinică și artificială. Este mincinoasă pentru că se bazează pe date care nu sunt reale și pare că este scrisă de oameni care nu au fost în guvernare zi de zi și nu au participat la toate deciziile”, a afirmat premierul.

„Este cinică pentru că nu ține cont de contextul în care ne găsim. Orice țară, într-o sumedenie de crize externe și interne, ar încerca să își consolideze guvernarea, nu să o dărâme și să nu pună nimic în loc”, a adăugat el.

Premierul a spus că o schimbare de Guvern ar trebui să vină cu un plan clar.

„Orice schimbare de guvern presupune o gândire: cine vine, ce se întâmplă mai departe a doua zi? Este o problemă de credibilitate a țării, de menținere a lichidităților, de absorbție a fondurilor europene și de a nu pierde bani din PNRR”, a spus Bolojan.

Acuzații la adresa PSD: „A ales să joace rolul opoziției din interiorul Guvernului”

Premierul a susținut că PSD a încercat, în primele luni, să joace rolul opoziției în interiorul Guvernului.

„Au fost trei faze. Într-o primă fază, în primele luni, Partidul Social Democrat a ales să joace rolul opoziției din interiorul Guvernului. Este foarte neplăcut să participi la o ședință de coaliție, iar după aceea, pe surse, să se spună că nu s-a discutat sau să vezi seara la televizor că nu mai este valabil ce s-a stabilit la ora 13:00 sau la ora 14:00”, a declarat Ilie Bolojan.

Potrivit acestuia, unii parteneri de guvernare ar fi sperat ca măsurile dificile să fie decontate politic doar de alții.

„S-a sperat că, în fața măsurilor care au fost luate, care nu au fost ușoare, unii vor rămâne cu decontul, vom identifica un vinovat, iar alții vor scăpa de nota de plată, în așa fel încât să recupereze eventual electoratul pierdut. Dar nu au reușit”, a spus premierul.

Bolojan a susținut că pierderea electoratului a început în anii anteriori, când au fost create așteptări care nu puteau fi onorate.

„Electoratul a fost pierdut în 2024 și 2025, când nu l-am respectat, când guvernele de atunci, din care și noi am făcut parte, au venit cu promisiuni care nu au putut fi onorate și în care am creat niște așteptări că statul le poate da ce nu are”, a declarat premierul.

Bolojan: Baronii locali nu au mai putut folosi bugetul de stat ca pușculiță

Ilie Bolojan a afirmat că reducerea cheltuielilor statului a produs nemulțumiri în rândul unor lideri locali.

„În toată această perioadă am răbdat, m-am făcut că nu văd ce vede toată lumea, că nu aud, sperând și crezând că, pentru țara noastră, ca să meargă înainte, merită să suporți, merită să pierzi. Dar nu a fost suficient”, a spus premierul.

„După ce am luat primul val de măsuri, care era necesar, am început să lucrăm la reducerea cheltuielilor statului și am generat supărarea baronilor locali, care nu au mai putut folosi pușculița statului ca rezervă pentru proiecte fără acoperire și pentru incompetență”, a adăugat el.

Premierul a criticat mentalitatea unor lideri locali.

„Unii au mentalitatea că, dacă în județul lor sunt jupâni, asta trebuie să se întâmple și la nivel de țară. Așa era în alte guvernări, dar nu a mai mers acum”, a declarat Bolojan.

El a dat ca exemplu finanțările pentru Electrocentrale Craiova și Aeroportul din Dolj.

„În 2024, Electrocentrale Craiova a primit un credit de la Eximbank de 75 de milioane de euro. Credeți că s-a întâmplat vreo investiție? Nu. L-a primit pentru că s-a ratat investiția pe fonduri europene și nu Bolojan a numit conducerea Electrocentrale”, a spus premierul.

„În următorul an, în 2025, Consiliul Județean Dolj nu termină aeroportul. Ce să facem? Trebuie să mai ajutăm o dată: 50 de milioane de euro din fondul de rezervă direct către aeroport, în timp ce alte consilii județene și-au luat credite ca să-și termine lucrările la timp, ca să nu le plătească altcineva”, a afirmat Bolojan.

Premierul a spus că asemenea practici nu au mai fost acceptate.

„Când din nou trebuia să dăm zeci de milioane, nu a mai mers. Și sigur că a deranjat foarte mult. Poate și primarul de la Brăila vrea 50 de milioane de euro, și colegul primar de la Galați, și cel de la Botoșani, nu doar unii. Pentru că unii care își fac treaba par fraierii de serviciu ai celor care s-au obișnuit să folosească bugetul de stat ca pușculiță. Nu a mai mers asta. Este clar”, a declarat premierul.

Critici la adresa CNI: „Cornul abundenței nu există”

Bolojan a criticat și situația proiectelor derulate prin Compania Națională de Investiții.

„Vă rog să vă gândiți la Compania Națională de Investiții. Cum ne batem joc de primari? Avem peste 1.250 de proiecte în lucru, dintr-un tomberon de peste 11.000 de proiecte depuse la CNI, la cornul abundenței care nu există”, a spus premierul.

El a susținut că bugetul anual nu poate acoperi toate proiectele începute.

„Știți cât este bugetul de investiții într-un an? 2,5 miliarde de lei. Știți cât costă cele 1.200 de șantiere, fără actualizări și fără indexări? Vreo 12,5 miliarde de lei. Deci, dacă nu mai începem alte lucrări, ne trebuie cinci ani ca să le terminăm pe cele care sunt în lucru”, a spus Bolojan.

Premierul a afirmat că deschiderea altor șantiere ar fi dus la blocarea celor deja începute.

„Dacă am mai fi deschis, cum se dorește, încă o lucrare, încă una, încă alta, ne băteam joc de cele 1.200 care erau în lucru, pentru că nu se terminau. Bani mai mulți nu aveam. Doar cream senzația că se lucrează: șantiere care nu mai sunt terminate, costuri umflate și constructori care intră în cap”, a declarat el.

Bolojan a dat și exemplul stadioanelor construite fără o justificare clară.

„Acolo unde există finanțare, unde vrei să faci stadioane, am pus o cofinanțare care este corectă, pentru că fiecare trebuie să și le regleze în funcție de capacitatea de finanțare. Altfel, avem stadion ca la Târgu Jiu, cu 12.000 de locuri, fără echipă de fotbal, sau ca la Târgoviște, cu două stadioane și cu o echipă într-o ligă inferioară. Nu ne mai putem permite să facem asta”, a spus premierul.

„Asta i-a supărat rău de tot pe baronii locali. Știți asta foarte bine”, a adăugat Bolojan.

Bolojan: Moțiunea este despre companiile de stat

Premierul a susținut că miza reală a moțiunii este legată de companiile de stat.

„Acum să mă refer la companii, stimați colegi, că ăsta este deranjul, înțeleg și din moțiune. După câteva luni mi-am dat seama unde sunt problemele statului, pentru că nu m-a informat nimeni”, a spus Bolojan.

El a folosit o comparație cu sistemele de termoficare, spunând că problemele nu pot fi rezolvate doar prin creșteri de prețuri sau subvenții.

„Aveam niște probleme serioase, niște conducte sparte, ca la termoficare. Chiar dacă ridici prețul la gigacalorie, chiar dacă crești subvențiile, dacă aceste pierderi enorme, nu datorită ruginii, ci datorită găurilor care sunt date, nu sunt corectate, țara asta nu-și va putea echilibra bugetele”, a afirmat premierul.

Bolojan a avut apoi una dintre cele mai dure formulări din discurs.

„Moțiunea «stinge lumina», ca să o simplific, este una de genul: nu ne vindem companiile, le mulgem noi”, a spus premierul.

Transelectrica și Hidroelectrica, printre companiile criticate

Premierul a vorbit despre situația de la Transelectrica, susținând că au fost eliberate avize peste capacitatea reală a rețelei.

„Transelectrica, dragilor: ca să avem energie ieftină, cum vă doriți cu toții și cum vrem cu toții pentru cetățenii noștri, trebuie să avem mai multă producție de energie. Dar avem 19.000 de megawați capacitate totală, din care sunt ocupați 9.000 de megawați, și noi am eliberat ATR-uri pentru 80.000 de megawați, iar încă 30.000 sunt în lucru”, a declarat Bolojan.

„Este adevărat că megawații aceștia nu sunt unu la unu, dar oricum am eliberat mai multe autorizații decât capacitatea totală a rețelei și am blocat tot”, a adăugat el.

Premierul a acuzat că sistemul a permis speculații.

„Am permis unor băieți deștepți, nu tuturor, dar o parte sunt evident speculativi, să facă hârtii, să fie consiliați, să fie ajutați, iar accesul în sistemul energetic a fost blocat. De aceea, dacă nu corectăm aceste lucruri, nu vom putea avea pe termen scurt un preț ieftin la energie”, a spus Bolojan.

El a declarat că Guvernul a venit cu o ordonanță pentru impunerea unor garanții.

„Am zis că nu plec din acest Guvern până când, în această dimineață, nu am venit cu o ordonanță prin care să impun garanții ferme, ca să terminăm cu aceste abuzuri”, a afirmat premierul.

Bolojan a criticat și Hidroelectrica, despre care a spus că preferă să stea pe profit în loc să facă investiții.

„Hidroelectrica este o companie importantă, care merge relativ bine pentru că apa curge în România și pentru că vechile regimuri ne-au lăsat niște hidrocentrale pe care trebuie să le exploatăm, dar care, în loc să facă investiții, preferă să stea pe profit”, a declarat premierul.

El a susținut că investițiile în stocare ar ajuta la reducerea presiunii pe prețurile la energie.

„În loc să montăm lângă fiecare hidrocentrală de pe cursul apei o baterie de stocare, am preferat să îi lăsăm să facă profit. Este nevoie de 1.500 de megawați și trebuia să punem asta explicit în contractele de management ale directorilor”, a spus Bolojan.

„Aceste investiții ne-ar fi permis ca, la prânz, atunci când prețul energiei este foarte jos, să stocăm tot ce se produce aproape ieftin, aproape gratis, iar seara, când prețul este de trei-patru ori mai mare, să echilibrăm prețurile, să câștigăm mai mult și să avem energie mai ieftină”, a adăugat el.

„Postul este tratat ca o recompensă, nu ca o provocare”

Premierul a spus că a descoperit probleme și la Metrorex, Aeroporturi București și Portul Constanța.

„Mi-am dat seama că avem o grămadă de probleme la Metrorex, la Aeroporturi București, în Portul Constanța, peste tot”, a declarat Bolojan.

El a vorbit despre concursurile din companiile de stat și despre felul în care acestea sunt percepute la Bruxelles.

„Nimeni nu este atât de naiv să creadă că secretarul de stat care coordonează aeronautica pregătește un concurs, ies membrii din conducerea aeroportului, după care acești membri fac un concurs și, surpriză, cine câștigă concursul? Secretarul de stat care a făcut asta. Asta se vede și de la Bruxelles, nu doar din București”, a spus premierul.

Bolojan a afirmat că a cerut indicatori de performanță pentru conducerile companiilor.

„Le-am spus de la începutul anului: anul acesta nu vă mai trecem bugetele dacă miniștrii nu vă pun indicatori de performanță pe bune. V-au numit acolo prin concursuri așa cum le știm, pentru că toți au niște filiații, dar măcar să vă pună să lucrați pentru grămada de bani pe care o încasați”, a spus premierul.

El a susținut că aceste cerințe au deranjat.

„Doar cei care au fost în regulă au trecut prin Guvern. Este clar că asta a deranjat, pentru că trebuiau să vină toți și să treacă acest examen. Suntem în situația în care oamenii aceștia tratează postul ca pe o recompensă, nu ca pe o provocare”, a declarat Bolojan.

Premierul a spus că pierderile companiilor de stat trebuie reduse indiferent cine va guverna.

„Gândiți-vă ce pierderi sunt la companiile care primesc subvenții de sute de milioane aproape la fiecare companie, an de an. Complexul Energetic Oltenia, 200 de milioane de euro pierdere doar anul trecut. Dacă nu vom reduce aceste pierderi, dacă nu vom administra bine companiile, de unde ne pot veni profituri sau economii importante, subvenții mai mici, indiferent cine va fi în guvernare, dacă nu va acoperi acest lucru, nu va putea performa”, a spus Bolojan.

„Baza acestei moțiuni nu există”

Premierul a respins acuzațiile legate de o eventuală vânzare a companiilor de stat.

„Această moțiune vorbește despre companii și cred că am lămurit asta. Cei care știu cum se listează o companie, și sunt aici oameni care se pricep la asta din tot spectrul politic, știu că o informare despre o posibilitate în ședința de Guvern nu are nicio valoare economică și că orice fel de vânzare pe care ai vrea să o faci înseamnă între șase luni și un an”, a declarat Bolojan.

Premierul a încheiat această parte a discursului spunând că moțiunea este construită pe o acuzație falsă.

„Deci baza acestei moțiuni nu există. Este o minciună totală, dar trebuia să vă agățați de ceva”, a spus Ilie Bolojan.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite