Coreea de Sud îşi va reexamina poziţia privind operaţiunile americane în Strâmtoarea Ormuz
Coreea de Sud a anunţat marţi că-şi va reexamina “cu grijă poziţia” privind o eventuală participare la operaţiunile americane în strâmtoarea Ormuz, după explozia care a afectat un cargou închiriat de armatorul sud-coreean HMM, fără a face însă victime, relatează AFP.
Fără a se angaja asupra unei eventuale schimbări, Ministerul sud-coreean al Apărării a precizat că vrea să-şi reexamineze “cu grijă poziţia”.
Seulul intenţionează să-şi definească poziţia cu privire la dreptul internaţional, securitatea căilor maritime internaţionale, alianţa sa cu SUA şi situaţia de securitate în peninsula coreeană, a precizat ministerul sud-coreean.
Acesta a reamintit că “participă activ la discuţiile internaţionale privind cooperarea care vizează garantarea unei treceri sigure prin Strâmtoarea Ormuz”.
Nava sud-coreeană afectată de incidentul încă neelucidat de luni, HMM Namu, este un cargou polivalent de circa 180 de metri, sub pavilion panamez, potrivit datelor furnizate de site-ul MarineTraffic.
Toţi cei 24 de membri ai echipajului de la bord, între care şase sud-coreeni, sunt teferi şi nevătămaţi, a precizat la rândul său marţi Ministerul Afacerilor Externe, şi incendiul este “complet stins”, potrivit autorităţilor sud-coreene.
De la declanşarea ofensivei israeliano-americane pe 28 februarie, Iranul blochează Strâmtoarea Ormuz, prin care tranzitează o cincime din producţia mondială de petrol şi gaz natural lichefiat.
Preşedintele american Donald Trump a reacţionat la incident, estimând că acesta ar trebui să determine Coreea de Sud să se alăture eforturilor americane vizând escortarea navelor blocate în strâmtoare.
Ca numeroase economii asiatice, Coreea de Sud este puternic dependentă de importurile de carburant provenind din Orientul Mijlociu.
sursa Agerpres

