40 de mii de turiști au cheltuit 60 de milioane de lei, pe litoral, în minivacanța de 1 Mai, arată primele calcule ale operatorilor din turism
Aproape 40 de mii de turiști și-au petrecut pe litoral minivacanța de 1 Mai. Și au cheltuit 60 de milioane de lei, arată primele calcule făcute de operatorii din turism. Cele mai mari note de plată au fost la cluburile din Mamaia, în timp ce la Vama Veche tinerii și-au calculat fiecare leu pentru a putea sta cât mai mult împreună cu prietenii la mare.
- Aşa se întâmplă după 1 Mai, după ce cazezi nişte tineri. Televizor spart, au tăiat şi canapeaua.
Așa arată un apartament din Mamaia, închiriat pentru minivacanța de 1 Mai. Stațiunea a fost un magnet pentru tinerii dornici de petreceri exclusiviste la malul mării.
În cluburi, notele de plată au fost și de zeci de mii de euro, iar unii turiști și-au permis să plece din Mamaia, spre casă, cu elicopterul.
În Vama Veche, a fost cu totul altă atmosferă în minivacanța de 1 Mai. Focuri de tabără pe plajă și petreceri sub clar de lună.
Aproape toate locurile de cazare din Vama Veche au fost ocupate, iar la terase abia dacă se putea găsi un loc liber. Spre deosebire de Mamaia, tinerii din Vamă și-au drămuit fiecare leu.
Bogdan Boiță, administrator unitate de cazare și restaurant: Vacanța asta a fost neașteptat de bună, oameni foarte mulți în Vama Veche. Bonul a variat undeva între 270 și 320 de lei de masă, 3, 4 persoane.
Operatorii din turism susțin, însă, că pe întregul litoral au fost mai puțini turiști decât anul trecut în aceeași perioadă.
Adrian Voican, vicepreședinte ANAT: Au venit oamenii încă de joi seară, au fost primele concerte aici, în Vamă, vineri la fel, full. Dar s-a văzut că buzunarele au fost mai goale anul acesta, sâmbătă deja oamenii s-au răsfirat.
Corina Martin, președinte Asociația patronală RESTO Constanța: În jur de 40 de mii de turiști în week-end-ul 1-3 Mai. Putem spune că am depășit cu bine acest week-end, deși este o scădere de aproape 50% față de aceeași perioadă a anului trecut.
În minivacanța de 1 Mai au fost turiști și în Eforie, la hotelurile care au oferit servicii balneo.

