Castelul Reginei Maria de la Mamaia, “fratele mai mare” al celui de la Balcic, a ajuns o ruină. Autoritățile se declară îngrijorate, dar nu știu când vor putea face minime reparații

27 April 2026, 19:10 (actualizat 27 April 2026, 19:15)

Castelul Reginei Maria din Mamaia zace uitat și a început să se prăbușească. Parte din acoperiș a căzut deja iar ploaia distruge acum și interiorul. Lipsește și o parte din gard, iar în curte au fost aruncate tot felul de deșeuri. Autoritățile se declară îngrijorate, dar nu știu când vor putea face minime reparații.

O parte din acoperișul cochetului Castel al Reginei Maria din Mamaia s-a prăbușit zilele trecute. Monumentul este abandonat de mai mulți ani iar totul se degradează de la o lună la alta. Aerul sărat și umiditatea agravează situația.

Ana Maria Stancu, corespondent TVR: Geamuri sparte, tencuiala căzută și acoperiș prăbușit sunt cuvintele care descriu situația în care se află vila regală din stațiunea Mamaia. Trecătorii privesc cu tristețe pentru că așteaptă ca autoritățile să facă ceva și să salveze acest imobil.

Laura Tudosie, inspector arhitect, Direcția Județeană pentru Cultură Constanța: Este într-o situație de pericol, de precolaps. Sunt zone din acoperiș care lipsesc.

Irina Nicolae, director, Direcția Județeană pentru Cultură Constanța: Miercuri noaptea spre joi am fost anunțați de către firma de pază că s-a produs o prăbușire. Am venit de urgență la fața locului și noi, am înaintat un raport detaliat a situației către ministerul Culturii.

Și o parte din gardul care împrejmuia curtea vilei regale a căzut și nu puțini sunt cei care au aruncat gunoaie aici. După 1990 vila regală a trecut pe la diverși proprietari, iar din 2024, monumentul este în posesia ministerului Culturii.

Prin telefon, Raluca Turcan fost ministru al Culturii: În mandatul de ministru am rezolvat problema juridică a vilei regale. Am identificat sursa de finanțare pentru refacere prin acord de împrumut cu Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei. Lucrări de punere în siguranță urgente, imediate, se pot face prin Institutul Național al Patrimoniului.

La Vila regală din Mamaia și-a petrecut multe vacanțe și Regele Mihai. Pe faleză, construcția atrage atenția iar ghizii îi spun povestea grupurilor de turiști. Speră ca într-o zi să fie restaurată și să intre într-un circuit istoric al litoralului românesc.

Diana Slav ghid turistic: Prefer să nu vin în apropiere de clădire, dar în momentul în care suntem în stațiunea Mamaia întotdeauna menționez că aici era o zonă în care venea inclusiv familia regală și aristocrația.

De la una dintre intrările în curtea vilei regale au dispărut și plăcile metalice care atestau că acolo este un monument.

Vila regală din stațiunea Mamaia a fost folosită până în 2012. Atunci a ars bucătăria și nu a mai fost folosită decât piscina de pe terasă.

Reşedinţa regală de la Mamaia a fost construită între anii 1924 – 1927 după planurile arhitectului italian Mario Stoppa, iar ulterior decorată de Regina Maria cu mobilier personalizat pentru fiecare cameră.
    

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă