Lacul Bâtca Doamnei, repopulat cu pește: inițiativă pentru refacerea ecosistemului și sprijinirea pescarilor
Fauna din orașe are uneori nevoie de sprijin pentru a se reface. La Piatra Neamț, un lac a fost repopulat cu pește, după ce ecosistemul a fost afectat de braconaj și de prădători. Inițiativa aparține Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi și îi ajută și pe pasionații de pescuit sportiv.
Lacul Bâtca Doamnei, din municipiul Piatra Neamț, are noi locatari. Peste două tone de puieți de crap și de caras au fost introduși, printr-un tub special, ca un tobogan, din cisternă direct în apă.
Florin Constantin, directorul AJVPS Neamț: „Pentru anul acesta, este prima populare pe care o facem pentru lacul Bâtca Doamnei. Am încercat să intensificăm, în ultimii ani, popularea cu pește. Încercăm să menținem densitatea de pești pe lacuri și să venim în sprijinul pescarilor.”
În lac trăiesc și alte specii de pești, atât răpitori, precum știuca și bibanul, cât și specii considerate pașnice, de dimensiuni mici. Puieții introduși acum în lac vor ajunge la maturitate abia peste un an sau doi, așa că și pescarii trebuie să aibă grijă și să respecte măsurile, pentru ca densitatea din lac să fie păstrată.
Ionuț Florea, pescar amator, Piatra Neamț: „Este un lucru foarte bun pentru pescarii din Piatra Neamț. Ar fi bine să se facă o pază mai bună pe acest lac. Braconajul și problema cormoranilor sunt încă prezente.”
Peizula Fevzi, pescar amator, Piatra Neamț: „E păcat, avem aici atât spațiu verde, mai ales la sfârșit de săptămână, pentru noi, pescarii.”
Acțiunile vor continua și în perioada următoare. Asociația Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Neamț vrea să repopuleze lacurile de pe râul Bistrița, în aval de Barajul Izvorul Muntelui, cu puiet de pești autohtoni, pentru refacerea faunei acvatice.

