Elevii români, campionii dezbaterilor. Au terminat neînvinși prestigioasa competiție Nordic Schools Debating Championships

28 April 2026, 18:00 (actualizat 29 April 2026, 09:20)

Echipa Națională de Dezbateri a României a câștigat la Copenhaga prestigioasa competiție Nordic Schools Debating Championships. Este ultimul test major inainte de Campionatul Mondial care va avea loc în vară în Kenya.

Lotul Team Romania 2026 este compus din cinci liceeni. Ei au încheiat neînvinși competiția, după șase victorii din șase runde de calificare, iar apoi au parcurs fără greșeală cele patru meciuri din eliminatorii. Succesul lor vine după victoria de la Campionatele EurAsiatice din Istanbul.

Mihai Stănescu şi Dinu Prodan, doi dintre elevii români din Echipa Națională de Dezbateri au vorbit, la TVR Info, despre experiența de la Nordic Schools Debating Championships din Copenhaga.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite