George Simion: Nu avem nicio înțelegere cu PSD, avem o inițiativă cu 253 de parlamentari. Obiectivul nostru este să ajungem la alegeri anticipate
Președintele AUR a anunțat astăzi depunerea moțiunii de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, adăugând că “nu avem nicio înțelegere cu PSD, avem o inițiativă cu 253 de parlamentari”.
Declarații George Simion (AUR) în Parlament:
-Avem dreptul în Parlament să votăm legi, guverne, să depunem interpelări, moțiuni simple, de cenzură, asta face Opoziția, face și Puterea, ăsta este rolul nostru. Din 6 decembrie 2024, România nu mai este o democrație consolidată. Practici nedemocratice au avut loc și ceea ce s-a întâmplat în ultimele 24 de ore.
-Vreau să arăt falsitatea unor sau altora care pretind că noi am făcut o coaliție de guvernare cu PSD. Noi semnăm astăzi, prin 253 de parlamentari de diferite coloraturi, o procedură parlamentară. Sperăm să nu fim arestați pentru asta și sperăm să înțeleagă toată lumea că AUR, față de mulți alții, respectă democrația.
-Avem semnături de la nenumărate partide. E vorba de SOS, POT, PACE, parlamentari neafiliați, Uniți pentru România. S-au lansat mult mai multe partide politice, îi felicit pe cei care pornesc partide politice și noi am pornit în 2019.
-Există clar o majoritate a parlamentarilor care vor ca acest guvern să plece acasă.
-apelul meu către Bolojan este să înceteze, prin filialele PNL, să se agațe de scaun, să nu semneze în perioada asta niciun contract de armament sau de energie, să nu angajeze țara în alte contracte. Fac un apel la funcționarii publici și la toate instituțiile să aibă răbdare să ajungă la putere un guvern cu drepturi depline, care să se bucure de voința majorității românilor.
-nu avem nicio înțelegere cu PSD, avem o inițiativă cu 253 de parlamentari. Nu sunt analist politic, sunt parlamentar.
-nu am zis că voi intra într-o acțiune de guvernare cu PSD. În fața alegătorilor noștri noi nu ne-am angajat să facem vreo coaliție. Ne vom concentra cu revenirea la democrație în România.
-Nu vehiculăm niciun nume de premier.
-Noi vrem să dăm țării președintele .
-Obiectivul nostru este să ajungem la alegeri anticipate.
-Avem o majoritate în Parlament care ne permit să ajungem și la alegeri anticipate, și la 300 de parlamentari.
-Viitoare coaliții de guvernare o să discutăm după ce domnul Ilie Bolojan n-o să mai fie premier.
-Obiectivele mele sunt: alegeri anticipate, reconstrucția României, 300 de parlamentari.
-În opinia mea, dl Călin Georgescu a câștigat alegerile din România, trebuie să revenim la turul 2. Nu știu cum vom face asta.

