Polițiștii amenință cu greva dacă Guvernul le modifică din nou condițiile de pensionare. Militarii rezerviști vor protesta marți

25 April 2026, 20:14

Polițiștii amenință cu greva dacă Guvernul le crește vârsta de pensionare și le taie din drepturile câștigate. Militarii în rezervă vor ieși săptămâna viitoare în stradă în fața Executivului. Sindicaliștii din poliție avertizează că ar putea urma un val de pensionari ce ar pune în pericol sistemul de ordine și securitate națională.

Sindicaliștii din sistemul de ordine publică spun că majorarea vârstei de pensionare pentru militari și polițiști s-a făcut deja în 2023 și este un jalon bifat din PNRR. Legea adoptată acum 3 ani prevede că militarii și polițiștii vor ieși la pensie la 65 de ani din 2035.

Potrivit sindicatelor, 21 de mii de angajați îndeplinesc condițiile și ar putea să iasă la pensie brusc.

Militarii rezerviști, reprezentați de colonelul Mircea Dogaru, au anunțat și ei pe internet că marți, 28 aprilie, vor protesta în fața Guvernului.

Generalul Virgil Bălăceanu, președintele de onoare al Asociației Ofițerilor în Rezervă, admite totuși că vârsta de pensionare ar putea fi crescută mai repede pentru militarii care nu depun efort fizic sau psihic.

Premierul Ilie Bolojan a anunțat că săptămâna viitoare Guvernul va veni cu un nou proiect de reformă a pensiilor militare. Prim-ministrul vrea să crească mai repede vârsta de pensionare pentru militari și polițiști. El a explicat că fondul de pensii nu mai face față.

Premierul a anunțat corecții la legea pensiilor militare pentru că – a explicat el – nu este normal ca un colonel pensionat acum 7 ani să aibă o pensie mai mică decât un caporal care iese la pensie acum.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite