Ministrul iranian de Externe a discutat telefonic cu şefii diplomaţiei şi armatei pakistaneze despre ”evoluţiile regionale”
Ministrul de Externe iranian, Abbas Araghchi, a anunţat vineri că a purtat discuţii telefonice separate cu şeful armatei pakistaneze, Asim Munir, şi cu omologul său pakistanez Ishaq Dar, transmit AFP şi dpa.
Pakistanul s-a impus în săptămânile din urmă drept principal mediator în demersurile de a se pune capăt războiului americano-israelian împotriva Iranului.
Potrivit agenţiei IRNA, Araghchi a discutat cu cei doi responsabili pakistanezi ‘evoluţiile regionale şi subiecte referitoare la încetarea focului’, conform Agerpres.
Pe lângă convorbirile cu Munir şi Dar, ministrul Araghchi a discutat şi cu preşedintele regiunii autonome Kurdistanul irakian, Neshirvan Barzani, a indicat el pe Telegram, fără alte detalii.
Aceste discuţii au avut loc după ce preşedintele american Donald Trump a prelungit unilateral marţi armistiţiul cu Iranul, fără a oferi un calendar clar cu privire la expirarea acestuia.
Armistițiu SUA-Iran extins, negocieri incerte. Statele Unite nu vor redeschide Ormuz fără acord de pace. Noi amenințări
Washingtonul a semnalat că este pregătit să organizeze o nouă rundă de discuţii cu negociatorii iranieni, după ce o întâlnire istorică directă între cele două părţi la Islamabad, la începutul acestei luni, nu a produs rezultate.
Iranul a respins până acum organizarea unei a doua runde de discuţii, pe fondul tensiunilor persistente privind Strâmtoarea Ormuz şi alte revendicări cheie.
Joi, Trump a declarat, de asemenea, o prelungire de trei săptămâni a armistiţiului din Liban, un alt punct de blocaj în negocierile cu Iranul, dar atât Israelul, cât şi Libanul au continuat să raporteze încălcări vineri.

