Protest în Albania pentru înlăturarea premierului Edi Rama. Oamenii cer instalarea unui guvern interimar, care să conducă țara către alegeri anticipate
Albanezii au ieșit, din nou, pe străzile din Tirana pentru a cere înlăturarea premierului Edi Rama.
Este a șaptea demonstraţie anti-guvernamentală organizată de opoziţia din Albania. Oamenii cer instalarea unui guvern interimar, care să conducă țara către alegeri anticipate.
Guvernul lui Rama a fost criticat din cauza acuzațiilor de corupție care o implică pe viceprim-ministrul Belinda Balluku. Ea a fost suspendată, însă Parlamentul nu a votat ridicarea imunității sale, fără de care urmărirea penală nu poate fi începută.
Ea este şi ministru al energiei şi infrastructurii şi e acuzată că a intervenit în favoarea anumitor companii în procedurile de achiziții publice pentru proiecte de construcții.

