Rusia trimite Spaniei cea mai mare livrare de gaze din istorie pentru o lună
Cu câteva zile înainte de intrarea în vigoare a interdicțiilor UE privind achiziționarea de gaze din Rusia – începând cu 27 aprilie fiind interzise contractele pe termen scurt -, Spania a devenit în luna martie țara europeană care a achiziționat cei mai mulți combustibili fosili din Rusia – în cazul Spaniei, exclusiv gaze, anunță presa din capitala Madrid.
Furnizorii spanioli au cumpărat în martie 355 de milioane de euro de GNL rusesc, cu 124% mai mult decât în februarie, potrivit datelor centrului internațional de cercetare în domeniul energiei CREA.
Spania a depășit chiar și Ungaria, care primește gaz direct prin conductă, și Franța.
Conform datelor acestui centru de cercetare, Rusia și-a majorat veniturile în luna martie din exportul de combustibili fosili – gaz, GNL, petrol, cărbune… – la 713 milioane de euro pe zi, cu 52% mai mult decât în februarie și cea mai mare cifră din ultimii doi ani.
Fonduri pe care Vladimir Putin, președintele Rusiei, le utilizează pentru a-și continua invazia Ucrainei, scrie OK Diario.
Achiziția de gaze rusești și sancțiunile UE
Creșterea spectaculoasă a importurilor de gaze din Rusia în Spania a dus la livrări care au atins în martie 9.807 gigawați-oră (GWh), potrivit datelor înregistrate de operatorul sistemului de gaze Enagás.
Achizițiile operatorilor care transportă gaz rusesc în Spania în prima lună de război din Orientul Mijlociu au fost cele mai mari din istorie pentru o singură lună, depășind chiar și nivelurile din 2023, când a avut loc o puternică criză energetică din cauza prețurilor ridicate.
Deși achizițiile de energie din Rusia sunt supuse sancțiunilor, calendarul gradual aprobat de Uniunea Europeană prevede că până în 2027 este încă posibilă importarea de gaze din Moscova, menționează El Pais.
Preț dublu la gaze
În plus, importurile s-au mai mult decât dublat față de februarie, înainte ca Statele Unite și Israelul să atace Iranul, ceea ce a dus la o creștere puternică a prețului gazului, care a trecut de la aproximativ 30 de euro pe MWh la peste 60 de euro pe MWh.
În prezent, gazul pe piața spot se situează în jurul valorii de 42 de euro pe MWh, conform datelor pieței de referință TTF.
Surse avizate din sectorul GNL (GPL) citate de ziar subliniază că ultima valoare record este „foarte frapantă”.
Qatar și EAU au scăzut masiv livrările
Printre motivele invocate se numără mai mulți factori. În primul rând, se evidențiază problemele din strâmtoarea Ormuz. Multe companii și țări cumpărătoare care importă gaz din acea zonă a Golfului Persic aflată în conflict caută alternative.
Războiul a determinat țări cheie pe piața gazelor, precum Qatar sau Emiratele Arabe Unite, să-și reducă drastic exporturile după ce infrastructurile lor energetice au fost ținta unor atacuri.
Gazele rusești, mai ieftine
Un alt factor pe care îl menționează este faptul că, în prezent, prețurile gazelor rusești par să fie la niveluri mai competitive decât alte alternative.
Rusia, una dintre puterile mondiale în domeniul gazelor, are mai puțini potențiali cumpărători din cauza sancțiunilor aplicate ca represalii pentru invazia Ucrainei, ceea ce o obligă să scadă prețurile pentru a-și putea vinde materia primă.
Pe de altă parte, aceste surse subliniază că Spania este o putere în domeniul stocării, deoarece dispune de șase stații de regazificare active (Barcelona, Cartagena, Huelva, Bilbao, Sagunto și Mugardos).
Acest lucru permite marilor traderi internaționali să cumpere gaz rusesc și să-l stocheze în Spania fără ca acesta să fie neapărat destinat pieței spaniole, ci putând găsi ulterior o altă destinație.
Stocuri mai mari pe seama temerilor de criză
Volatilitatea prețurilor și temerile legate de penurie din ultima lună și jumătate ar fi putut determina creșterea aprovizionării.
Dar, în plus, Spania a înregistrat o creștere a consumului. Conform datelor Enagás, cererea a crescut cu 2% în martie, în timp ce, de la începutul anului 2026, consumul a crescut cu 3,4%. Această cerere se datorează consumului mai mare din sectorul electric.
În martie, gazul utilizat pentru alimentarea centralelor electrice a crescut cu 46,8%, în timp ce cererea convențională a scăzut cu 9,3%.
Frica de un nou colaps al rețelei electrice
Această creștere a consumului de gaz pentru producția de energie electrică are loc în contextul operațiunii de întărire a rețelei aplicate de Red Eléctrica pentru a evita o nouă pană de curent, similară celei din 28 aprilie 2025.
Această operațiune de întărire a rețelei crește semnificativ producția centralelor cu ciclu combinat pe bază de gaz, care sunt utilizate pentru a evita problemele de stabilitate în sistemul electric.
Stocuri și de teama sancțiunilor UE
În al patrulea rând, alte surse din sectorul gazelor menționează ca factor de creștere a achizițiilor de gaze din Rusia faptul că Uniunea Europeană a aprobat un cadru normativ care interzice, începând de la sfârșitul acestei luni aprilie, achiziționarea de gaze rusești pe piața spot sau pe termen scurt de către țările de pe Vechiul Continent.
În fața intrării iminente în vigoare a acestei restricții, traderii de gaze ar fi putut crește aprovizionarea cu gaze din țara condusă de Vladimir Putin.
De fapt, această piață pe termen scurt este cea care a crescut, deoarece marii operatori de contracte pe termen lung de gaze din Rusia cumpără întotdeauna aceeași cantitate.
Probleme mai mari pot apărea anul viitor
Naturgy a reiterat în repetate rânduri că contractul său de gaze naturale lichefiate (GNL) pe care îl are cu consorțiul care exploatează zăcămintele din regiunea rusă Yamal este foarte stabil, motiv pentru care nu își mărește achizițiile din această sursă.
Problema pentru Naturgy și alți operatori europeni de gaze ar putea apărea anul viitor. Dacă nu vor exista modificări legislative, calendarul Uniunii Europene prevede un veto încă din ianuarie asupra gazului natural lichefiat provenit din Rusia și încetarea achizițiilor prin gazoduct în toamnă.
Problema este însă pusă sub semnul întrebării de către unele state membre, întrucât închiderea căii de aprovizionare cu gaz rusesc ar îngreuna aprovizionarea companiilor care operează pe piața angro.
La ”târguieli” de gaz în Algeria
În acest context, Spania încearcă să găsească alternative. Cu câteva săptămâni în urmă, ministrul de externe și alți responsabili ai Executivului s-au deplasat în Algeria, unde lucrează pentru a crește cu 10% capacitatea de import de gaz prin Medgaz, conducta care traversează Mediterana.
Un proces care încă trebuie concretizat. Algeria este principalul furnizor al Spaniei. Al doilea este Statele Unite ale Americii, dar din cauza deteriorării relațiilor după ce premierul Sanchez nu a permis SUA folosirea bazelor iberice, Spania caută alternativă în Africa.
SUA vând și ele mai mult după război
De când Donald Trump a ajuns la Casa Albă, achizițiile de gaz din SUA ale Spaniei s-au dublat.
Negocierea tarifelor cu Uniunea Europeană a fost legată de creșterea importurilor de hidrocarburi din partea gigantului american.
Al treilea furnizor național este Rusia, care a furnizat în martie una din patru molecule de gaz care au intrat în Spania.
Prețurile la gaz pot crește mai mult
Până în prezent, autoritățile au semnalat că aprovizionarea este garantată, dar prețurile ar putea crește din ce în ce mai mult.
Mai ales atâta timp cât se menține incertitudinea cu privire la situația din Orientul Mijlociu, unde cele mai recente negocieri de pace au eșuat, iar atacurile și loviturile asupra activelor energetice nu încetează.
Kerosenul pentru avioane, urgență maximă
Marea problemă a penuriei se concentrează acum asupra motorinei și kerosenului pentru avioane.
În acest context, există țări care au atenuat deja represaliile împotriva lui Putin. Statele Unite au autorizat în martie achiziționarea temporară de petrol rusesc sancționat pentru a combate creșterea prețurilor în Iran.
Creșterea prețurilor la gaz în Spania nu are, deocamdată, consecințe grave, spun analiștii.
Cu toate acestea, încă din primele săptămâni ale conflictului au existat operatori care amenințau clienții industriali cu rezilirea contractelor în fața creșterii abrupte a prețurilor.
Cum va mai combate Guvernul inflația?
Datele privind inflația confirmă această creștere care afectează buzunarul cetățenilor. Mai ales din cauza creșterii prețului combustibililor.
Guvernul încearcă să combată această creștere printr-o reducere semnificativă a impozitelor, în valoare de 5 miliarde de euro.
Executivul spaniol a aprobat deja un decret regal prin care a redus la 10% TVA-ul pentru benzină, motorină, energie electrică și gaz, pe lângă reducerea altor impozite specifice asupra produselor energetice.

