Exclusiv la TVR Info | Marko Bela, după rezultatul alegerilor din Ungaria: Nu cred că ar fi momentul să lăsăm UDMR fără conducere

14 April 2026, 18:29 (actualizat 15 April 2026, 00:02)

Marko Bela explică pe larg cum se va transforma politica Ungariei, într-un interviu în exclusivitate pentru Televiziunea Română, la emisiunea Prim Plan de marți seară, la TVR INFO. Fostul președinte al UDMR a vorbit și despre greșelile făcute de liderii UDMR și a spus dacă se impun demisii la vârful formațiunii. Un interviu de Ștefan Onică.

Ștefan Onică, moderator Prim Plan: Ați fost președintele UDMR timp de aproape 20 de ani, mai exact 18 ani. Și cunoașteți foarte bine cum merg lucrurile și la Budapesta, și în România. Cum ați trăit aceste rezultate? V-ați așteptat să piardă Viktor Orban, după 16 ani de aflat la putere la Budapesta?

Marko Bela, fost președinte UDMR: Deci, într-adevăr, am fost președinte UDMR în o perioadă foarte lungă, 18 ani. Dar în acea perioadă am avut o colaborare cu mai multe guverne. Guverne de dreapta, guverne de stânga. În schimb, în acești 16 ani, numai Orban Viktor și Fidesz au fost la guvern. Și, după părerea mea, într-o democrație, schimbarea e obligatorie, dacă vreți. Oricum e firească. Deci, da, am așteptat această schimbare, recunosc. Și, ceea ce nu puteam să estimăm nici eu, nici alții, cât de mare va fi această schimbare. Fiindcă, totuși, Magyar Peter a reușit să obțină două trăini din mandate, sau mai mult de două trăini. Ceea ce în sistemul din Ungaria înseamnă că are toate instrumentele de a modifica nu numai legile organice de acolo, ci și Constituția. Fiindcă, în Ungaria, Constituția poate fi modificată cu două treimi, fără un referendum, în Parlamentul Ungar.

Ștefan Onică, moderator Prim Plan: Am văzut foarte mulți maghiari din România care au regretat faptul că Viktor Orban a pierdut alegerile. De ce au fost așa de atașați maghiarii din Transilvania de Viktor Orban?

Dubla cetățenie pentru magharii din România

Marko Bela, fost președinte UDMR: Guvernul lui Viktor Orban, deci primul guvern în 2010, a început în legislație cu adoptarea unei legi privind dubla cetățenie. Deci, la începutul acestei perioade de 16 ani, maghiarii care trăiesc în România sau în Serbia, de exemplu, au primit, au avut posibilitatea să obțină dubla cetățenie. Ceea ce a fost un mesaj foarte puternic din partea Fidesz și probabil că foarte mulți au apreciat această schimbare. De altfel, dincolo de această dublă cetățenie, Orban Viktor și Fidesz tot timpul au avut un mesaj destul de național sau naționalist de foarte multe ori. Și în același timp, maghiarii care trăiesc în țările învecinate cu Ungaria n-au sesizat problemele și nu sesizează, de fapt, problemele interne ale țării, cele legate de sistemul de sănătate sau sistemul de învățământ, problemele sociale și așa mai departe. Deci ei, atunci când decid, atunci când votează, votează conform acestei retorici naționaliste.

Șterafn Onică, moderator Prim Plan: E interesant că nu v-ați referit și la Slovacia. Acolo nu a funcționat legea dublei cetățenii. De ce?

Marko Bela, fost președinte UDMR: Slovacii n-au acceptat și nu acceptă dubla cetățenie. Deci, la ei, legislația interzice acest lucru. În schimb, în Ungaria și nu numai Ungaria, și la noi, în România, doar avem și noi foarte mulți cetățeni români care au și cetățenie moldoveană sau invers. Deci foarte mulți moldoveni care au putut obține și cetățenia noastră, cetățenia română.

“Sunt convins că România și Ungaria vor putea să aibă un dialog mult mai bogat”

Ștefan Onică, moderator Prim Plan: De ce spun mulți dintre comentatori că diferența dintre Viktor Orban și Peter Magyar nu este uriașă?

Marko Bela, fost președinte UDMR: Deci amândouă formațiunile, atât Fidesz cât și partidul domnului Magyar Peter, au o ideologie conservatoare. Deci sunt partide de dreapta, la urma urmei. Stânga e foarte slabă în acest moment în Ungaria. Deci, din acest punct de vedere, nu sunt mari diferențe privind anumite puncte importante din programul lor, fie vorba de abordarea problemei sociale sau alte probleme stringente din Ungaria. În schimb, e o diferență foarte mare în privința orientării Ungariei, și anume, Magyar Peter tot timpul s-a declarat pro-european. În timp ce Orban Viktor a avut și are o retorică antieuropeană, el s-a distanțat și prin vorbe, și prin fapte, la urma urmei, de Bruxelles și, în același timp, a avut o poziție câteodată ambiguă, câteodată pur și simplu pro-rusă privind războiul din Ucraina. E o diferență foarte, foarte mare și, din acest punct de vedere, această schimbare e importantă și pentru noi, că eu sunt convins că România și Ungaria vor putea să aibă un dialog mult mai bogat decât până acum, ceea ce este și în interesul nostru, în interesul maghiarilor din România.

Ștefan Onică, moderator Prim Plan: A fost Viktor Orban un politician abil sau doar a mers pe un val naționalist care a prins foarte bine în acest context?

“Orban a sacrificat relațiile cu UE în interesul Fidesz”

Marko Bela, fost președinte UDMR: Nu, a fost un politician foarte abil, după părerea mea, foarte bine pregătit și, în tinerețe, a fost un politician liberal, de ideologie liberală, dar, după aceea, încet, încet, și a asumat o ideologie conservatoare, o ideologie de dreapta și, după părerea mea, a sacrificat, de exemplu, relațiile cu Uniunea Europeană din interesul intern, să mă exprim așa, al Fidesz, având un mesaj foarte vizibil către electoratul din Ungaria, prin această distanțare de Bruxelles.

“În democrație, alternarea la putere e obligatorie”

Ștefan Onică, moderator Prim Plan: Care credeți că au fost motivele care au dus la pierderea alegerilor după 16 ani? Și ce, anume, situația economică internă a determinat acest rezultat foarte prost pentru Fidesz?

Marko Bela, fost președinte UDMR: Dacă mă întrebați, indiferent cât de bun politician a fost sau nu a fost Orban Viktor, după 16 ani e foarte firesc să pierzi alegerile și a fost, la urma urmei, nefiresc, dacă vreți, ca cineva, să fie prim-ministru timp de 16 ani. Deci, repet încă o dată ceea ce am spus, am spus la început, că, în democrație, alternarea la putere e, nu numai firesc, dar e și obligatorie, după părerea mea.

Opțiunile UDMR și preferințele electoratului maghiar din România

Ștefan Onică, moderator Prim Plan: De ce UDMR l-a susținut pe Orban, chiar dacă, cel puțin în ultima perioadă, era vizibilă o recentrare a electoratului din Ungaria pe parchidul lui Peter Magyar?

Marko Bela, fost președinte UDMR: Electoratul din Ungaria, într-adevăr, și-a schimbat opțiunile, dar nu și-a schimbat preferințele electoratul din Ardeal, din cele motive la care m-am referit deja.

Ștefan Onică, moderator Prim Plan: Tocmai din cauza asta vă întreb, de ce nu și-a schimbat și UDMR poziția, când a văzut că în Ungaria, cel puțin, electoratul maghiar merge către Tisa?

Marko Bela, fost președinte UDMR: Fiindcă nu e vorba numai de opțiunile UDMR sau preferințele UDMR, ci e vorba și de preferințele electoratului din România. Deci, din acest punct de vedere, aș zice că UDMR a devenit prizonierul opiniei publice maghiare sau prizonierul electoratului maghiar din România. Pe de altă parte, totuși Fidesz a finanțat multe proiecte, guvernul din Ungaria, multe proiecte importante din Ardeal, grădinițe, școli, biserici, instituții culturale. Și cei de aici, din Ardeal, au văzut în primul rând această susținere financiară a vieții lor educaționale sau vieții lor culturale, ceea ce e un lucru pozitiv și este un lucru important. În schimb, foarte mulți n-au sesizat că, de fapt, Orban Viktor ne împinge sau ne-ar împinge într-o altă direcție decât cea dorită. Mă refer la poziția pro-europeană, pro-integrare a celor din România, inclusiv și a maghiarilor. Doar noi n-avem interesul ca aceste țări să se închidă din nou.

Ștefan Onică, moderator Prim Plan: Kelemen Hunor spunea că e posibil să se reducă sprijinul financiar pentru comunitatea din România, că se vor fi niște schimbări după acest rezultat. Ce schimbări se preconizează în relația între guvernul Peter Magyar și UDMR?

Marko Bela, fost președinte UDMR: Deocamdată eu nu pot răspunde la această întrebare. Probabil că susținerea va fi regândită, dar nu va fi sistată. Deci, în mod firesc, toate guvernele din Ungaria, mai mult sau mai puțin, au existat diferențe, dar totuși toate guvernele din Ungaria au încercat să sprijine cultura, educația maghiarilor care trăiesc în aceste țări.

UDMR și noua putere de la Budapesta

Ștefan Onică, moderator Prim Plan: Va fi greu pentru UDMR să refacă relația, legăturile cu conducerii din Ungaria de acum înainte?

Marko Bela, fost președinte UDMR: Nu va fi ușor, fiindcă UDMR a comis greșeala că, în ultimii ani, a avut o relație unilaterală în viața politică din Ungaria, cu alte cuvinte, numai cu partidul de guvernământ, numai cu Fidesz, în timp ce a neglijat existența celorlalte forțe politice sau existența celorlalte partide, inclusiv partidul lui Magyar Peter.

“Nu cred că ar fi momentul să lăsăm UDMR fără conducere”

Ștefan Onică, moderator Prim Plan: O întrebare cât se poate directă. Credeți că președintele UDMR sau conducerea UDMR ar trebui să facă un pas în spate după acest rezultat din Ungaria?

Marko Bela, fost președinte UDMR: Deocamdată conducerea actuală a UDMR are o menire foarte importantă, și anume să rezolve situația creată și să refacă acele relații pe care cândva le-am avut cu toate partidele politice din Ungaria. Deci nu cred că ar fi momentul să lăsăm UDMR fără conducere.

Ștefan Onică, moderator Prim Plan: Și o ultimă întrebare: Ce se va întâmpla în relația dintre Budapesta și Bruxelles, pe de-o parte, și între Budapesta și Ucraina, unde știm foarte bine că au existat blocaje în ultimul timp?

Marko Bela, fost președinte UDMR: Pe cele două probleme, la urma urmei, sunt interdependente, dacă vreți. Deci, până acum, Ungaria, de exemplu, a împiedicat acordarea unor ajutoare Ucrainei din partea Bruxellului. Acest lucru, în continuare, se va rezolva, după părerea mea. Pe de altă parte, așa cum am spus, marea diferență între guvernul Orban și viitorul guvern, Magyar Peter, va fi că Magyar Peter, în mod declarat, este un politician pro-european, deci va încerca să aibă relații cât mai bune cu Bruxelles.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite