Scumpirile i-au forțat pe români să petreacă sărbătorile acasă, în familie

11 April 2026, 19:31 (actualizat 11 April 2026, 20:04)

Vacanțele de Paște au rămas o amintire pentru mulți români, în acest an. Scumpirile i-au forțat să petreacă sărbătorile acasă, în familie. Iar proprietarii pensiunilor au rămas cu multe camere neocupate. Este o scădere cu aproape 20% față de anul trecut, estimează reprezentanții agențiilor de turism.

Scumpirile din ultima perioadă la tot ce înseamnă produse și servicii, dar și explozia prețurilor carburanților i-au convins pe mulți români că e momentul să petreacă Paștele acasă, în familie. În această pensiune din Mărginimea Sibiului doar cinci camere sunt ocupate, din cele 30 disponibile pentru perioada Paștelui. O premieră nedorită pentru proprietari.

Mery Lupu – proprietar pensiune: În acest an se simte această criză pentru că oamenii sunt mai precauți, rezervările sunt mai puține decât anii trecuți. Vom trece peste această perioadă grea pentru turismul românesc, nu este ușoară, suntem pozitivi, optimiști.

Și spațiile de cazare din Poiana Brașov, Bran și Moeciu duc lipsă de turiști. Reprezentanții agențiilor spun că nu doar prețurile sunt de vină pentru scăderea resimțită în domeniu.

Traian Bădulescu, purtător de cuvânt ANAT: Acum, de sfintele sărbători de Paște este o scădere față de anul trecut, sunt mai multe motive, lăsând la o parte situația economice. Sfintele sărbători au fost mai devreme în acest an și nici vremea nu este favorabilă. Estimez o scădere de 20% pentru România, români în România, față de anul precedent.

Alina Sorocean, reporter TVR: Cei care au rămas acasă de sărbători au câteva variante de relaxare. Pot opta pentru parcurile acvativce interioare, sau mall urile care în prima zi de Paște, după amiaza, își deschid porțile, ori pot face o plimbare în parc , sau un grătar în aer liber în cazul în care vremea este frumoasă.

Peste 76% dintre respondenții unui sondaj Inscop au declarat că vor petrece minivacanța de Paște acasă. Sub 10 la sută au spus că vor merge la rude sau prieteni, 2,5% că vor pleca în vacanță în țară, iar 1,8%, în străinătate.

Datele au fost culese la începutul lunii, prin interviuri telefonice, pe un eșantion de 1100 de persoane, reprezentantiv pentru populația adultă a României, cu o eroare de plus/minus 3% și un grad de încredere de 95%.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite