”Revoluție” la Real Madrid. Florentino Pérez se pregătește să-și sacrifice ”mâna dreaptă” din conducerea clubului

Florentino Perez. președintele lui Real Madrid / Profimedia Images
8 April 2026, 11:42

Înfrângerea pe teren propriu de marți seară, în meciul tur al sferturilor de finală Champions League (1-2, cu Bayern Munchen) a dat naștere la numeroase reacții negative în jurul clubului madrilen.

Echipa condusă actualmente de Alvaro Arbeloa, fost jucător al celei mai titrate echipe din capitala Spaniei, încearcă să absoarbă șocul, iar cuvântul de ordine este acum ”remontada” (n.r. – întoarcerea rezultatului).

Săptămâna viitoare are loc meciul retur, în Germania, iar oamenii-cheie din anturajul echipei Real Madrid se concentrează acum pe acest episod, încercând să pună deoparte problemele din interiorul clubului.

Kompany nu se îmbată cu apă rece

Mai ales că inclusiv antrenorul echipei rivale s-a arătat precaut, după meci, legat de soarta calificării în semifinalele celei mai titrate competiții de fotbal inter-cluburi din lume.

Antrenorul echipei Bayern München, Vincent Kompany, s-a arătat mulțumit de victorie, deși nu consideră deloc că are asigurată calificarea, dar a dezvăluit filosofia care l-a plasat în postura de favorit după scorul de 1-2 din tur.

Kompany este adeptul acordării libertății jucătorilor pe teren, chiar dacă acest lucru îi provoacă uneori multă suferință.

”Încerc să-i ajut puțin cu deciziile pe care eu le pot lua”.

„Da, sunt momente de care te bucuri și altele care sunt oribile”, a afirmat el înainte de a preciza că „eu încerc să nu fiu protagonistul, protagoniștii sunt jucătorii. Așa că încerc, când pot, să le dau un mic sfat, ceva ce poate aș fi făcut eu când eram pe teren, nimic mai mult. Și, la momentul potrivit, să-i ajut puțin cu deciziile pe care eu le pot lua”.

„Cel mai important este că acesta este un joc al jucătorilor. Acum trebuie să-și revină. Trebuie să creadă. Trebuie să aibă încredere în ei înșiși pentru a face ceva special săptămâna viitoare. Pe asta trebuie să ne concentrăm, nimic mai mult. Și între timp avem St. Pauli; trebuie să câștigăm și acel meci. Asta nu se oprește. Dar da, abordăm săptămâna viitoare cu foarte multă dorință”, a spus Kompany după meciul câștigat de echipa sa, pe terenul lui Real Madrid.

Revoluția pe care o pregătește Real Madrid: o figură istorică ar putea părăsi clubul

Primul nume ”greu” care ar putea fi sacrificat este José Ángel Sánchez, directorul general al clubului și o figură strâns legată de Florentino Pérez încă de la preluarea președinției, în anul 2000.

Pe 14 martie, El Mundo Deportivo a relatat că se pregătește o revoluție în cadrul Real Madrid pentru vara aceasta. Mai ales în acest scenariu în care clubul ar putea rămâne fără niciun titlu.

LaLiga este practic exclusă după înfrângerea Realului de la Mallorca de sâmbăta trecută, iar Liga Campionilor este aproape o himeră, după scorul de 1-2 de aseară de pe Santiago Bernabéu împotriva Bayern München.

Arbeloa ar avea zilele numărate

Revoluția începe pe banca de rezerve, unde continuarea lui Arbeloa este aproape imposibilă, cu atât mai puțin în acest scenariu în care echipa ar putea rămâne fără niciun titlu.

Dar și în cadrul structurii clubului se pregătește o revoluție. Și aici ar putea avea loc plecarea unei figuri istorice a clubului, scrie ziarul de sport din Barcelona. Este vorba de actualul director general al clubului, José Ángel Sánchez, care este, de asemenea, membru al actualului Consiliu de Administrație de la ultima realegere a lui Florentino Pérez ca președinte al Real Madrid.

Vorbim despre una dintre persoanele care lucrează de cel mai mult timp la club sub actuala președinție. De fapt, s-a alăturat Real Madrid ca director de marketing în anul 2000, când Florentino Pérez a ajuns pentru prima dată la club și după ce l-a învins pe Lorenzo Sanz la alegeri.

În anul 2006 a preluat conducerea generală a clubului alb când Florentino Pérez a decis să demisioneze, iar Ramón Calderón a ajuns la președinție. Post pe care îl deține de atunci.

Anterior, în 1992, José Ángel Sánchez a devenit director comercial al Sega în Spania, funcție pe care a exercitat-o până în 1995, când a preluat conducerea generală a multinaționalei japoneze de jocuri video pentru Europa de Sud.

Florentino Pérez ”cade” tot în picioare, alături de altă ”mână dreaptă”

Plecarea lui José Ángel Sánchez se înscrie în noul context în care Anas Laghari este omul cel mai apropiat și de încredere al președintelui Florentino Pérez.

Anas Laghari este cel care l-a încurajat pe Florentino Pérez să încerce să ducă la bun sfârșit proiectul Superligii, care a eșuat în cele din urmă, dar care pare acum istorie, având în vedere imaginea de aseară, cu Alexander Ceferin așezat în loja de onoare a stadionului Santiago Bernabéu, alături de Florentino Pérez, pe post de ”mână dreaptă”.

Ceea ce este clar este că se pregătesc schimbări în următoarele luni la clubul din Madrid, iar una dintre ele ar putea fi figura emblematică a lui José Ángel Sánchez, conchide Mundo Deportivo.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite