Bahrain anunţă că două centrale energetice au fost afectate de incendii, în urma atacurilor iraniene
Două centrale energetice din Bahrain au fost afectate de incendii din cauza atacurilor iraniene pe fondul războiului din Orientul Mijlociu, a relatat duminică agenţia de ştiri BNA a statului din Golf, preluată de dpa.
Mai multe unităţi operaţionale de la Gulf Petrochemical Industries Company (GPIC) au fost atacate cu drone iraniene în primele ore ale zilei de duminică, declanşând incendii în unităţile afectate, a precizat agenţia.
Incendiile au fost ulterior stinse şi nu au fost raportate victime, a adăugat BNA.
Într-un incident separat, BNA a citat compania de stat Bapco Energies anunţând că un rezervor a luat foc la una dintre instalaţiile sale de depozitare după un atac cu drone iraniene. Nu au existat victime, a precizat aceasta.
“Incendiul a fost complet stins, iar situaţia este sub control”, conform relatării.
Iran struck the BAPCO oil refinery in Bahrain
— NEXTA (@nexta_tv) March 5, 2026
There are also reports of an attack on a U.S. naval base in the Persian Gulf.
Additionally, Iran has once again shelled the UAE: air defense systems are actively working over Dubai and Abu Dhabi.
Explosions were heard near Abu… pic.twitter.com/BDite4SqMX
Atacurile raportate au loc pe fondul represaliilor Iranului care vizează aliaţii SUA şi poziţiile americane din regiune.
Bahrainul, care găzduieşte Flota a Cincea a Marinei SUA, este un centru cheie pentru operaţiunile militare americane în Orientul Mijlociu.

