EXCLUSIV Theodor Stolojan: Nu sunt șanse să se producă penurie de motorină

3 April 2026, 21:59

Blocarea Strâmtorii Ormuz a declanșat o spirală a creșterii prețurilor la carburanți. În curând, se va face simțită lipsa petrolului și în Europa. Fostul premier Theodor Stolojan, fost angajat și la Banca Mondială, a explicat la TVR Info, vineri seara, ce poate însemna acest lucru și pentru România.

Marinela Mititelu: Noi suntem dependenți de importurile de motorină, se va găsi din ce în ce mai puțină marfă pe piață din cauza acestui șoc, cu strântarea urmuz blocată?

Theodor Stolojan: N-ar fi cazul, pentru că România se aprovizionează cu țiței, în special din Kazahstan, Azerbaidjan, deci mai puțin din zona aceea, cu motorină. Nu știu de unde cumpără în principal, dar nu e cazul să se producă o penurie, o lipsă de motorină. De ce? Pentru că guvernul Bolojan nu a plafonat prețul, el a redus acciza.

Marinela Mititelu: Și a stimulat cererea. Aici este obiecția. De la ce s-a stimulat cererea?

Theodor Stolojan: Bun, se poate întâmpla orice. Dar, din cunoștințe-le mele, nu suntem în această situație de a vedea în viitor o penurie la motorină. De ce? Pentru că chestia cu cererea sigur că, din păcate, știți foarte bine că există o corelație între consum și preț la produsele astea motorină, benzină, corelația e foarte puternică, în sensul că dacă crește prețul nu înseamnă că scade imediat consumul. Lumea are nevoie în continuare. Uitați-vă la tot exportul României, aproape se face pe tiruri. Noi nu putem opri acum tirurile, nici să consume mai puțin decât consumau, pentru că blocăm exportul. Tot exportul. Aproape tot exportul României se face prin transporturi auto. Deci, nu, nu e, nu suntem într-o situație de avea penurie în România, a susținut fostul premier Theodor Stolojan, în enisiunea de vineri seara ”Tema Zilei” cu Marinela Mititelu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite