Motorina superioară a ajuns la 11 lei litrul. Guvernul ia în calcul să reducă accizele
Taxa pe valoare adăugată la combustibili nu va putea fi scăzută, a explicat premierul Ilie Bolojan, dar reducerea accizelor e pe masa guvernului, care va decide luni noi măsuri de sprijin.
Ilie Bolojan, prim-ministru: Pe TVA avem o procedura de infringment. Din punct de vedere al accizelor este cea mai facilă soluție și foarte probabil ne vom duce pe acest aspect. Există două ipoteze de lucru pe de o parte, să putem estima care ar fi capacitatea de reducere a accizei pe care statul român o poate suporta, atât din punct de vedere al duratei în care s-ar aplica această schemă – pentru că, din păcate, nu avem o predictibilitate vizavi de durata războiului din Iran.
Statul român aplică accize de aproximativ 2 lei și 80 de bani la litrul de motorină și circa 3 lei la cel de benzină. Odată cu creșterea prețului petrolului, statul încasează mai mult decât se aștepta din accize.
Adrian Negrescu, consultant: Suntem pe locul 5 la accize motorină deci avem taxe mari, statul se bazează f mult pe veniturile astea pentru veniturile bugetare. E bine să vedem o reducere la acciza măcar din perspectiva veniturilor suplimentare pe care le obține statul.
Alte state europene au aplicat și măsuri mai severe. Slovenia de exemplu raționalizează consumul de carburanți. Președintele Nicușor Dan nu vede încă nevoia unor astfel de decizii.
Printre măsurile adoptate deja de guvern pentru protejarea populației de creșterile de prețuri la pompă sunt limitarea adaosului comercial la jumătate din media anului trecut și scăderea cantității de biocarburant din compoziția benzinei.

