Motorina standard s-a ieftinit cu 36 de bani. Acciza redusă nu se aplică la sortimentul premium
Moment de respiro în benzinării, unde șoferii care au alimentat mașinile cu motorină standard au plătit mai puțin. Prețul a scăzut odată cu reducerea accizei, măsură care a intrat astăzi în vigoare, pentru a ţine sub control creșterea prețurilor la combustibil. România nu este în situația de a raționaliza carburanții, a dat asigurări președintele Nicușor Dan.
Prețul motorinei standard este acum de 9, 93 lei. Și un plin este mai ieftin decât ieri, costă 496 de lei.
Reducerea accizei înseamnă, așadar, o economie de aproximativ 19 lei pentru un plin de motorină standard.
Odată cu reducerea accizei a intrat în vigoare și o altă prevedere. Majorările de preț la pompă nu se mai pot face decât o singură dată pe zi.
Și companiile petroliere plătesc la bugetul de stat o taxa în plus, cea de solidaritate, care variază în funcție de prețul internățional al țițeiului.
Aurelian Dochia – analist economic: Depindem de piață internațională pentru aprovizionare. Problema este că nu avem prea multe soluții pentru a ne apară de fluctuațiile de preț. Avem și producție care ne apără. Dar realitatea e că 70% vine din import. Este greu de crezut că avem soluții alternative.
România nu este în situația de a raționaliza consumul de carburanți, a dat asigurări președintele Nicușor Dan. Însă autoritățile române iau în calcul mai multe scenarii în funcție de evoluția situației din orientul mijlociu.
Nicușor Dan: România e într-o poziție ceva mai bună decât alte state europene pentru că are o parte de producție internă, are capacități de rafinare pe teritoriul său. În momentul acesta nu este o urgență pentru România, însă începe să se lucreze la un scenariu pentru eventualitatea în care va există o criză de aprovizionare pe produse din petrol.
Guvernul a luat luna trecută și măsuri de protejare și pentru transportatori și agricultorilor. În cazul lor, statul suportă o parte din costul accizei.

