Mirabela Grădinaru s-a întâlnit cu medicii români din SUA, la o masă rotundă pe tema tratării adicțiilor copiilor

26 March 2026, 10:02 (actualizat 26 March 2026, 10:34)

Partenera președintelui, Mirabela Grădinaru, și ambasadorul Alexandru Muraru, alături de consilierii de stat Ana Maria Geană și Diana Punga, au organizat la Washington D.C. o masă rotundă la care a participat comunitatea de medici români din Statele Unite specializați în prevenirea și tratarea adicțiilor și în protecția sănătății copiilor.

În cadrul întâlnirii au fost analizate posibilități concrete de cooperare între România și Statele Unite, precum schimburi de bune practici privind programele de prevenție și tratament.

În cadrul întâlnirii au fost analizate posibilități concrete de cooperare între România și Statele Unite, precum schimburi de bune practici privind programele de prevenție și tratament derulate în centrele americane; organizarea unor stagii de observație și a unui program de mentorat pentru medici români în cadrul echipelor multidisciplinare din SUA; stabilirea unui format regulat de dialog între medici pentru actualizarea metodelor de prevenire și tratament în rândul copiilor și adolescenților în linie cu cele mai noi evoluții în cercetare și ridicarea barierelor de echivalare a diplomelor pentru a facilita transferul de cunoștințe și întoarcerea în România a medicilor care își doresc să revină în țară” – se arată într-un comunicat al Administrației Prezidențiale.

Medicii români din SUA și-au exprimat disponibilitatea de a sprijini România prin expertiza lor, precum și deschiderea de a contribui la dezvoltarea de politici publice bazate pe lecțiile învățate din experiența americană. Mai mult, aceștia au subliniat că au foarte mult respect pentru expertiza medicilor din România, dar că este important să înțelegem că răspunsul nu poate fi doar medical. Avem nevoie de educație, de implicarea familiilor, de responsabilitatea platformelor digitale și de politici publice care să protejeze, nu doar să reacționeze”– mai arată sursa citată.

O delegaţie oficială a României participă, în aceste zile, la Washington D.C., la summitul inaugural al unei coaliţii globale dedicate educaţiei digitale a copiilor, organizat la iniţiativa Primei Doamne a Statelor Unite ale Americii, Melania Trump, care i-a adresat invitaţia de participare Mirabelei Grădinaru. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite