Summit pentru educația digitală și protecția copiilor, la Washington. 45 de națiuni adunate la Casa Albă de către Prima Doamnă a SUA

25 March 2026, 23:23 (actualizat 26 March 2026, 10:03)

Prima zi a summitului dedicat educaţiei digitale şi protecţiei copiilor, organizat de Melania Trump, a fost intens reflectată în presa internațională. Associated Press, Washington Times, Reuters, toate marile agenții au transmis în direct din Washington. Niciodată în istorie o Primă Doamnă a Statelor Unite nu a reușit să aducă alături 45 de națiuni la Casa Albă. Detalii despre a doua zi a summitului avem de la Diana Deleanu, corespondenta TVR la Washington.

Summitul s-a desfășurat pe parcursul a două zile, în două locații emblematice ale capitalei americane. Ieri, prima zi a reuniunilor a avut loc la sediul Departamentului de Stat al SUA, astăzi Casa Albă a fost gazdă.

„Ca oameni visăm. Ca lideri progresăm. Ca națiuni vom construi” – cu aceste cuvinte, Melania Trump a deschis ieri lucrările summitului la Departamentul de Stat. Primele Doamne ale lumii au venit la Washington DC fiecare cu povestea țării sale, fiecare cu o promisiune față de copiii pe care îi reprezintă. Printre ele este Mirabela Grădinaru, vocea României într-un dialog internațional care caută soluții pentru generația care urmează.

Patruzeci și cinci de țări au ales astăzi să vorbească despre copiii care cresc într-o lume pe care părinții lor abia o înțeleg. Summitul de la Washington nu rezolvă asta peste noapte, dar pentru prima dată, răspunsul e căutat la nivel global. România este parte din acest efort internațional care își dorește să schimbe lumea.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite