Terapie prin ”baia de pădure”. Oamenii se apropie tot mai mult de natură
Oamenii se apropie tot mai mult de natură. În întreaga lume a fost marcată Ziua Internațională a pădurilor, sub egida Națiunilor Unite. Și în România Ministerul Mediului, autorități și organizații au organizat evenimente și campanii de plantare. Din ce în ce mai mult se vorbește în străinătate despre valoarea terapeutică de a te afla în pădure – chiar de a atinge copacii, crengile, frunzele.
Într-un oraș din Carolina de Nord, în Statele Unite, puțin timp petrecut parcul dendrologic înseamnă mai mult de o simplă plimbare. Înseamnă să-ți dai voie să te desprinsi de probleme, de războiul din Iran, de prețul benzinei și de avalanșa de informații de la televizor și de pe telefon.
Shawn Ramsey – ghid de terapie forestieră:În zilele noastre e mult stres, multă anxietate. Oamenii încearcă să găsească metode să le gestioneze.
Shawn Ramsey îi ghidează pe participanții la terapia sa potrivit unor principii din Shinrin-Yoku, practica japoneză care se traduce prin „baia de pădure”.
Shawn Ramsey – ghid de terapie forestieră: Vă invit să petreceți următoarele 10 minute explorând. Chiar să vă concentrați pe respirație, pe pașii voștri, pe sunetele naturii. Poate chiar și de cele făcute de om. Gândiți-vă la ritmul naturii și cum sunteți parte din el în acest mediu urban, dar împădurit. Totul contează. Mirosul unui con de brad, senzația de atingere a unui trunchi sau a unei crengi.
Beneficiile mersului printre copaci și prin verdeață se știu demult, sunt menționate inclusiv de autorii Europei Antice. Studii științifice recunoscute inclusiv de autoritățile publice americane și europene au arătat clar că spațiile verzi au o uriașă influență asupra sănătății: ceea ce asemenea activități ghidate aduc în plus este tocmai că îi stimulează pe participanți să se concentreze pe senzații și simțurile lor.

