Minerii s-au îmbrâncit în Piața Victoriei din Capitală cu jandarmii, care au folosit gaze lacrimogene

24 martie 2026, 08:45 (actualizat 24 martie 2026, 21:37)

Protestul minerilor din faţa Guvernului a atins cote inflamate marți după-masă, după ce liderii de sindicat a ieșit de la discuțiile cu guvernanții și și-au anunțat colegii că nu au reușit să obțină păstrarea locurilor de muncă. Jandarmii au folosit gaze lacrimogene, un miner a fost rănit. Circulația în zonă a fost temporar oprită.

Protest cu violenţe al minerilor în Piața Victoriei din Capitală. Ortacii au venit încă de dimineață, cu autocare, hotărâți să ceară guvernului să nu le desființeze locurile de muncă și să nu închidă minele. Reprezentanții lor au fost primiți la discuții cu premierul și ministrul Energiei, dar fără rezultatele scontate de protestatari. Manifestația a degenerat, cu îmbrânceli și străzi blocate. Iar jandarmii au răspuns cu gaze lacrimogene.

ACTUALIZARE Protestul din Piața Victoriei s-a încheiat.

ACTUALIZARE Prim-ministrul Ilie Bolojan a discutat marţi, la Palatul Victoria, cu o delegaţie a sindicatelor minerilor de la Complexul Energetic Oltenia

ACTUALIZARE Sunt mai mulți mineri în Piața Victoriei care refuză să plece acasă, transmite Cătălin Deacu pentru Ora de Știri. După ce au aflat că liderii lor nu au ajuns la un consens cu guvernanții în privința celor 1.800 de contracte de locuri de muncă ce expiră la 1 aprilie, mulți dintre mineri s-au arătat revoltați, unii au forțat gardurile și au vrut să meargă în clădirea Guvernului și să continue acest proces, moment în care au apărut îmbrâncelile cu jandarmii. Aceștia din urmă au folosit gaze lacrimogene, un protestatar a avut nevoie de îngrijiri medicale oferite dintr-o ambulanță de la fața locului. Jandarmii spun că au fost nevoiți să intervină în forță, pentru că asupra lor s-a aruncat cu obiecte contondente. Minerii plecați acasă amenință că de mâine vor opri producția de cărbune, iar cei rămași în Piața Victoriei spun că vor să rămână peste noapte, pentru ca mâine să reia protestul. La acest protest s-au alăturat și alte persoane, cam din jurul orei 13.00, când au apărut și primele probleme. O persoană a fost ridicată de jandarmi pentru că avea un comportament indecent.

ACTUALIZARE În cadrul adunării publice au apărut instigări la violență din partea unui grup de persoane care, inițial, nu a fost acceptat de organizatorul manifestației, a transmis Jandarmeria Capitalei, într-un comunicat. Ulterior, organizatorul și-a schimbat decizia și a acceptat participarea grupului în cauză, iar în ultimele momente au apărut disensiuni care s-au extins către forțele de ordine. Menționăm faptul că jandarmii au folosit punctual pulverizatoarele de mână cu substanță iritant-lacrimogenă, pentru limitarea acțiunilor agresive ale unor participanți.

ACTUALIZARE Totul a pornit în jurul orei 17.00, când liderii de sindicat s-au adresat minerilor și le-au spus acestora că nu sunt mulțumiți de rezultatul discuțiilor cu guvernanții, a transmis Cătălin Deacu, din Piața Victoriei. Mai precis, nu au reușit să obțină din partea guvernanților că locurile de muncă vor fi păstrate, e vorba de 1.800 de locuri de muncă ale căror contracte urmează să expire după data de 1 aprilie. Din acel moment minerii s-au arătat foarte dezamăgiți, nervoși. Unii dintre ei s-au îndreptat către autocare, dar alții au rămas. Vorbeau chiar despre încercarea de a forța intrarea în Guvern. Au urmat îmbrânceli cu forțele de ordine, jandarmii au împrejmuit acest perimetru și poartă negocieri cu minerii. În urma acestor ciocniri un miner a fost rănit, pentru că s-au folosit gaze lacrimogene, și a fost luat cu ambulanța. Peste 100 de mineri au rămas încă în Piața Victoriei.

ACTUALIZARE Au loc violențe în Piața Victoriei, un miner a fost rănit.

ACTUALIZARE Au loc îmbrânceli între mineri și jandarmi în Piața Victoriei.

Protest al minerilor

ACTUALIZARE Liderii sindicali ai ieșit de la discuțiile care au avut loc în Palatul Victoria, cu guvernanții, transmite Cătălin Deacu, din Piața Victoriei.

Protestul a început la prânz și ar urma să dureze până la ora 17:00. Piața Victoriei este ocupată de cel puțin o mie de mineri, cărora li s-au alăturat și persoane din Capitală.

Marți dimineață, o mie de mineri s-au îmbarcat în autocare și au plecat din Gorj spre Capitală.

O parte dintre protestatari au plecat din Târgu Jiu, iar pe traseu li se vor alătura alți angajați ai Complexului Energetic Oltenia din Rovinari și Turceni.

Minerii cer, printre altele, ca activitatea de minerit să nu fie închisă în 2030, așa cum prevede angajamentul României prin PNRR. Aceștia solicită premierului Ilie Bolojan să renegocieze condițiile cu Comisia Europeană.

În același timp, contractul colectiv de muncă nu a fost încă semnat. Reprezentanții Complexului Energetic Oltenia susțin că demersurile au început, însă procesul a fost întârziat din cauza lipsei bugetului.

Pentru aproximativ 1.800 de mineri, 1 aprilie va fi ultima zi de lucru, întrucât au contracte pe perioadă determinată.

Minerii susțin că sectorul este unul strategic și că România nu ar trebui să renunțe la exploatarea resurselor, avertizând că, în actualele condiții, mineritul ar putea dispărea complet după 2030.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă

Val de concedieri în România: șantiere, fabrici și industrie sub presiune

Inteligența artificială ar putea afecta 300 de milioane de locuri de muncă