Bolojan – întâlnire cu minerii: Personal, înţeleg situaţia socială; România şi-a asumat nişte angajamente în faţa CE

Întâlnirea premierului Ilie Bolojan cu reprezentanții minerilor (Foto: gov.ro)
24 March 2026, 20:38

Prim-ministrul Ilie Bolojan a discutat marţi, la Palatul Victoria, cu o delegaţie a sindicatelor minerilor de la Complexul Energetic Oltenia despre situaţia economică a companiei şi nemulţumirile semnalate de angajaţi.

Potrivit unui comunicat al Guvernului, reprezentanţii sindicali au solicitat reînnoirea contractelor individuale de muncă pe durată determinată, care ajung la termenul de încetare la 1 aprilie, pentru 1.476 de salariaţi, respectiv la 1 mai, pentru 317 salariaţi.

În cazul în care acest lucru nu va fi posibil, reprezentanţii sindicatelor au solicitat acordarea unor drepturi salariale compensatorii pentru angajaţii cărora nu le vor fi reînnoite contractele de muncă, precizează sursa citată.

“Personal, înţeleg situaţia socială, însă sunt corect cu dumneavoastră şi cu oamenii pe care îi reprezentaţi şi vă spun adevărul. În urmă cu câţiva ani, România şi-a asumat nişte angajamente în faţa Comisiei Europene pentru care a încasat bani. Aceste angajamente şi starea economică a CE Oltenia au condus la măsurile pe care le vedem acum, incluse în Planul de restructurare a companiei”, a transmis premierul Bolojan, citat în comunicat.

Aceste măsuri aflate în implementare au la bază documente adoptate începând cu anul 2020 şi fac parte din programul de restructurare şi decarbonizare aprobat la nivel naţional şi european, conform comunicatului.

“În plan economic, societatea a încheiat exerciţiul financiar 2025 cu o pierdere contabilă estimată la aproximativ 1 miliard de lei, în contextul în care costurile generate de achiziţia certificatelor de emisii CO2, în valoare de peste 2 miliarde de lei, reprezintă 38,5% din totalul cheltuielilor. În această conjunctură, a fost adoptat Planul de reorganizare, restructurare şi redresare financiară, care cuprinde măsuri de reducere a cheltuielilor, atât de natură operaţională, cât şi reduceri de personal, în acord cu calendarul actualizat privind decarbonizarea sectorului energetic şi închiderea capacităţilor pe bază de cărbune. Potrivit acestui plan, reînnoirea contractelor individuale de muncă pe durată determinată, care ajung la termenul de încetare la 1 aprilie 2026, respectiv 1 mai 2026, nu va fi posibilă, iar acordarea unor drepturi salariale compensatorii pentru salariaţii aflaţi în astfel de situaţii nu este prevăzută de legislaţia muncii”, explică Guvernul.

La întâlnire a participat, alături de prim-ministru, din partea Guvernului, ministrul Energiei, Bogdan Ivan. De asemenea, a fost prezent preşedintele directoratului la Societatea Complexul Energetic Oltenia S.A., Dan Plaveti.

Angajaţi de la Complexul Energetic Oltenia au protestat marţi în Piaţa Victoriei, nemulţumiţi de pierderea locurilor de muncă începând cu 1 aprilie, de lipsa unor măsuri de protecţie socială pentru cei concediaţi şi de perspectiva închiderii mineritului din 2030, conform angajamentelor luate de România prin PNRR.

Protestul era autorizat până la ora 17:00, însă minerii au refuzat să părăsească piaţa, forţând gardurile care împrejmuiau zona adunării, ceea ce a determinat Jandarmeria Capitalei să folosească gaze lacrimogene.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite